Poradnik ZdrowieStomatolog › Znieczulenie w ciąży

Eksperci radzą

dr Agnieszka Sicińska - ARCHIWALNE PYTANIA I ODPOWIEDZI

stomatolog, dyrektor medyczny Centrum Stomatologicznego EURODENTAL

Znieczulenie w ciąży

Jestem w 25 tygodniu ciąży i okazało się, że będzie konieczne leczenie kanałowe. Mam założoną truciznę na 21 dni, potem dalsze leczenie. Czy mogę prosić o znieczulenie? Są na rynku jakieś specjalne rodzaje znieczuleń dla kobiet w ciąży? Jaki wpływ na dziecko może mieć zastosowanie znieczulenia?

Obecne poglądy naukowców na stosowanie miejscowych anestetyków (środków znieczulających) u kobiet w ciąży mówią, że nie ma przeciwwskazań do ich stosowania (preparaty zawierające artikainę). Jednocześnie należy pamiętać, że dożylne (nieumiejętne) podanie adrenaliny (środek naczyniozwężający, wydłużający działanie anestetyku, zawarty w większości znieczuleń) może sprowokować akcję porodową. Nie wolno zapominać, że gorszym dla dziecka jest dopuszczenie, aby matka się stresowała, niż przeniknięcie do krwioobiegu minimalnych ilości adrenaliny. Proponuję, aby poinformowała Pani swojego stomatologa o tym, że jest Pani w ciąży i jednocześnie żądała znieczulenia. Dodatkowo wspomnę, że nowoczesna endodoncja (leczenie kanałowe) nie używa "trucizny" do dewitalizacji miazgi (uśmiercania). Obecnie wszystkie chore tkanki usuwa się w znieczuleniu, bez wcześniejszego "podtruwania". Proszę również pamiętać, że leczenia kanałowego nie można zakończyć przed rozwiązaniem. Związane jest to z koniecznością zweryfikowania wypełnienia kanału (kanałów) na zdjęciu rtg, a takich nie wolno wykonywać w okresie ciąży.

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.