Poradnik ZdrowieGinekolog - położnik › Policystyczne jajniki a ciąża

Eksperci radzą

dr Monika Sieńkowska - Kamińska - ARCHIWALNE PYTANIA I ODPOWIEDZI

Cytolog, pracuje w SP ZOZ w Pułtusku.

Policystyczne jajniki a ciąża

Mam PCO. Zostałam poddana laparoskopii, brałam cillest. Powiedziano mi, że będę miała problem z zajściem w ciążę, i że jeżeli przed 25 rokiem nie zajdę w ciążę, to później będzie to praktycznie niemożliwe. Zrobiłam 3 miesięczną przerwę w braniu tabletek, ale nie zaszłam w ciążę, za to przytyłam 8 kg. Kiedy powinnam rozpocząć starania o dziecko? Ile czasu mi jeszcze zostało? Czy po 25 roku życia mam jeszcze szansę macierzyństwo?

Na pewno nie powinna się pani tym tematem za bardzo stresować. Nie ma bariery 25 lat; powinna pani rozpocząć starania w czasie, gdy będzie na to przygotowana. Dobrze byłoby urodzić pierwsze dziecko przed 30 rokiem życia. Po roku regularnego współżycia bez zabezpieczenia można rozważyć badania pani i partnera; metody wspomaganego rozrodu są na tyle rozwinięte, że stwierdzenie zespołu policystycznych jajników i to przed czterema laty nie stanowi wyroku niemożności posiadania własnego dziecka. Na pewno powinna pani dążyć do unormowania prawidłowej masy ciała i wykonać badania w kierunku nietolerancji glukozy, a w przypadku potwierdzenia tej diagnozy podjąć prawidłowe leczenie, które umożliwi również prawidłowe przygotowanie do zajścia w ciążę.

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.