Poradnik ZdrowieGinekolog - położnik › Zespół Downa

Eksperci radzą

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m.50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Zespół Downa

Moja teściowa urodziła dziecko z zespołem Downa. Obecnie razem z mężem planujemy drugie dziecko (pierwsze urodziło się zdrowe). Proszę powiedzieć, czy powinniśmy wykonać badania genetyczne przed ciążą, czy jestem w grupie zwiększonego ryzyka urodzenia dziecka chorego?

Przyczyną zespołu Downa są zaburzenia chromosomalne. Te wady genetyczne mogą być dziedziczone lub do ich powstania może dojść tuż po zapłodnieniu. Chyba nie wiadomo, jak to było w przypadku Pani teściowej. Gdy przeprowadzi Pani badania genetyczne przed zajściem w ciążę, mogą one ocenić, czy mąż i Pani jesteście nosicielami nieprawidłowych genów oraz ocenić ewentualne ryzyko urodzenia chorego dziecka. Wykonanie tych badań, bez względu na ich wynik, nie zwolni od przeprowadzenia diagnostyki w kierunku zespołu Downa, gdy Pani już zajdzie w ciążę.

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.