Poradnik ZdrowiePromotor zdrowia › Zdrowy tryb życia

Eksperci radzą

dr Paweł F. Nowak - ARCHIWALNE PYTANIA I ODPOWIEDZI

Ekspert ds. aktywności ruchowej (instruktor aerobiku, pływania, trener lekkiej atletyki), maratończyk, autor książki "Bieganie - sposób na zdrowe życie" i "Trening zdrowotny kobiet w kontekście współczesnego stylu życia".

Zdrowy tryb życia

Dlaczego, pomimo tylu informacji na temat sposobu w jaki powinniśmy się odżywiać, uprawiać sport itp. wiele ludzi wciąż nie postanawia tego robić. Co według Pana jest tego powodem? Czy może brak czasu, lub "ważniejsze" sprawy na głowie jak np. praca, kariera? Jak jeszcze można ludzi przekonać, aby zmienili swój tryb życia i zorientowali się, że to zdrowie jest najważniejsze?

Powodem takiego stanu rzeczy jest niski poziom edukacji zdrowotnej społeczeństwa, często jakości tej edukacji. Problemem dla wielu ludzi są bariery pozornie nie do przeskoczenia, np. bariery natury materialnej. Zdrowe życie nie jest tanie, zdrowa żywność, środowisko, sprzęt i usługi rekreacyjno-zdrowotne, to wszystko kosztuje. W miarę dobre samopoczucie oddala nas od myślenia o zdrowiu czy chorobie – dla wielu młodych osób to abstrakcja. Często zaczynamy się zastanawiać nad kształtem swojego życia gdy tego zdrowia zaczyna nam brakować, gdy coś szwankuje, a przecież lepiej i taniej zapobiegać niż leczyć skutki zaniedbań. Przekonać ludzi do zdrowego stylu życia można tylko poprzez permanentne działania systemowe, a nie tylko okazjonalne akcje profilaktyczne. Edukacja zdrowotna powinna stać się ważną częścią ogólnej edukacji człowieka, a tego u nas niestety nie ma. W polskich szkołach nie ma oddzielnego przedmiotu „wychowanie zdrowotne” realizowana jest tylko po macoszemu tzw. ścieżka międzyprzedmiowowa - prozdrowotna.

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.