Poradnik ZdrowieStomatolog › Wystająca z dziąsła kość - wystaje po wyrwaniu zęba

Eksperci radzą

dr Agnieszka Sicińska - ARCHIWALNE PYTANIA I ODPOWIEDZI

stomatolog, dyrektor medyczny Centrum Stomatologicznego EURODENTAL

Wystająca z dziąsła kość - wystaje po wyrwaniu zęba

Witam, Będę bardzo zobowiązany i wdzięczny za poradę w kwesti mojej dolegliwości. Ok. 6 tygodni temu miałem wykonaną ekstrakcję dolnej, prawej osemki (choć nie zakładam z góry jednoznacznie, że na pewno jest to z tym związane). Po kilku dniach zacząłem wyczuwać w dziąśle (od strony języka, na wysokości usuniętej ósemki) jakąś twardą, chropowatą narośl. Ponieważ było to mocno drażniące, wydłubałem to coś wykałaczką. Okazał się to być fragment kości (wielkością i konsystencją) przypominający trochę kawałek obciętego paznokcia. Parę dni później w podobny sposób pozbyłem się podobnego (tym razem mniejszego fragmentu). Następnie zacząłem wyczuwać w dziąśle (także od strony języka, lecz już na wysokości siódemki) znowu coś drażniącego, uczucie jakby w dziąśle siedziała jakaś duża drzazga. Po poprzednich "zabiegach" stwierdziłem, że to kolejny kawałek do usunięcia. Od razu wyczułem coś twardego, lecz ostatecznie zrezygnowałem z prób usunięcia tego czegoś, gdyż tym razem było to coś większego i głębiej "zakotwiczonego". Po paru dniach (niestety nie potrafiłem powstrzymać się przed częstym poruszaniem tego kawałka językiem) odsłonił się całkiem już dobrze wyczuwalny i widoczny fragment kości (wygląda dosłownie jak kość lub kawałek zęba - już nie jak kawałek paznokcia). Ogólnie najbardziej odczuwalne dolegliwości to, poza drażniącym uczuciem, całkiem silny ból w przypadku uciśnięcia tego miejsca oraz uczucie dyskomfortu związanego z "tkwieniem" czegoś w dziąśle. Byłem wczoraj na konsultacji u dentysty, który usuwał wcześniej ósemkę. Stwierdził, że nie jest to związane z ekstrakcją, lecz nie potrafił określić co to jest i stwierdził, że nie widział czegoś takiego wcześniej. Potwierdził także, że przypomina to właśnie kość (możliwe, że z żuchwy) lub ząb. Wykonał także zdjęcie RTG, na którym nic specjalnego się nie uwidoczniło, tj. żadnych pozostałości w miejscu ekstrakcji, ani innych anomalii (to co siedzi w dziąśle zostało zasłonięte przez korzeń siódemki). Konsultacja skończyła się na tym, że mam przeczekać z tym tydzień i pojawić się ponownie w celu wykonania ewentualnejtomografi. Poniżej podaję link do zdjęcia dziąsła, które zrobiłem: http://i782.photobucket.com/albums/yy101/fapers/WP_20130614_002_zpsf53303ae.jpg.  Będę wdzięczny za informację, czym może być to coś oraz co należy z tym zrobić. Z góry dziękuję

Bywa tak, że po zabiegu ekstrakcji pozostają w ranie luźne fragmenty kości. Wydostają się one samoistnie podczas gojenia dziąsła.

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.