Poradnik ZdrowieInternista › Wysokie ciśnienie

Eksperci radzą

Krystyna Knypl - ARCHIWALNE PYTANIA I ODPOWIEDZI

.

Wysokie ciśnienie

Mam wysokie ciśnienie 160/115, 140/100, a nawet 195/120. Wyniki badań są w normie. Czy przyczyną wysokiego ciśnienia mogą być stres i nerwy?

Przytoczone wartości ciśnienia są nieprawidłowe i wymagają zgłoszenia się do lekarza. Jednorazowe stwierdzenie wartości powyżej 180/110 upoważnia do postawienia rozpoznania nadciśnienia tętniczego, natomiast gdy wartości są w przedziale 140 /90 – 179/109 dla rozpoznania nadciśnienia potrzebne jest stwierdzenie kilkakrotne ( zwykle trzykrotne) podwyższonych wartości. Przyczyny podwyższonych wartości ciśnienia są złożone – stres jest okolicznością podnoszącą ciśnienie krwi, jednakże przytoczony zakres zwyżek wskazuje, że poza wpływem stresu wchodzą w grę jeszcze inne przyczyny. Do najczęstszych przyczyn powodujących wzrost ciśnienia krwi należy dieta ze zbyt dużą zawartością jonu sodowego. Mogą też wchodzić w grę schorzenia nerek, sprawy hormonalne. Wskazane jest zgłoszenie się do swojego lekarza rodzinnego w celu ustalenia dalszego postępowania (badania oraz leczenie).

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.