Wysokie ciśnienie tętnicze u nastolatki [Porada eksperta]

2011-10-20 9:38

Mam 16 lat, 172cm wzrostu i ważę 57kg. Ciśnienie mierzę mankietem 22-30 cm. Często przekracza ono górną granicę 130-140, a dolną sporadycznie, np.: 145/113, 147/77, 143/85, 139/111, 132/74, 143/88. Od 4 dni boli mnie ciągle głowa. Zażywam Ketonal, bo nic innego nie pomaga, a on i tak nie daje dobrego skutku. Miałam już wcześniej badania, ale pani kardiolog stwierdziła, że ciśnienie górne przekraczające 140 to nic. Ciśnienie mierzę w stanie spoczynku, nie przemęczam się itd. Nie wiem co mam robić.

Porada internisty
Autor: Getty Images

Wszystkie przytoczone wartości ciśnienia są nieprawidłowe i wymagają dalszego postępowania w kwestii przeprowadzenia badań wyjaśniających, jaka jest przyczyna takich pomiarów ciśnienia oraz czy poza podwyższonym ciśnieniem są jeszcze jakieś inne zmiany w organizmie.

Proponuję skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym i przedstawić mu wyniki pomiarów domowych ciśnienia. Bóle głowy są najprawdopodobniej związane z podwyższonym ciśnieniem krwi. Charakterystyczną cechą tego rodzaju bólów jest ich zlokalizowanie z tyłu głowy, w okolicy potylicznej oraz pora pojawiania się – zwykle występują one w godzinach porannych.

W leczeniu nadciśnienia stosuje się zawsze dwie metody postępowania: tak zwane metody niefarmakologiczne oraz metody farmakologiczne. Metody niefarmakologiczne obowiązują każdego pacjenta z nadciśnieniem, leczenie farmakologiczne (tabletkami) jest zlecane przez lekarza po pewnym czasie, gdy metody niefarmakologiczne nie obniżają dostatecznie ciśnienia krwi lub gdy wartości ciśnienia są bardzo wysokie.

Zachęcam do zastosowania metod niefarmakologicznych, a zwłaszcza starannego zwrócenia uwagi na dietę. Wszyscy pacjenci z nadciśnieniem powinni stosować dietę z ograniczeniem jonu sodowego. Należy przy tym pamiętać, że tylko około 20% jonu sodowego (zwany jest on natrium lub sodium) jest w solniczce w postaci chlorku sodu, a aż 80% jest w produktach spożywczych przygotowywanych w sposób przemysłowy. Największym źródłem jonu sodowego w diecie nastolatków amerykańskich jest pizza. Myślę, że podobnie sprawa wygląda w przypadku nastolatków polskich. Pierwsza rada dietetyczna więc brzmi – zrezygnuj całkowicie z jedzenia pizzy, a także takich produktów jak: sucha kiełbasa, sok pomidorowy, żółte sery, kostki rosołowe, ketchup. Jedz dużo warzyw, owoców, białego sera, białego gotowanego mięsa.

Niewskazane jest palenie papierosów. Należy dbać o prawidłową wagę ciała.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta