Poradnik ZdrowieGinekolog - położnik › Wczesne stadium raka szyjki macicy. Czy usuwać całą macicę?

Eksperci radzą

dr n. med. Tadeusz Oleszczuk - ARCHIWALNE PYTANIA I ODPOWIEDZI

Posiada specjalizację I i II stopnia z ginekologii i położnictwa. Od kilku lat na stanowisku adiunkta Instytutu Medycznego. Autor licznych publikacji medycznych, ekspert kampanii społecznych dotyczących nowotworu jajnika i szyjki macicy. Przyjmuje w Centrum Medycznym Polmed.

Wczesne stadium raka szyjki macicy. Czy usuwać całą macicę?

Rozpoznano u mnie wczesne stadium raka szyjki macicy CIN III. Lekarz ginekolog chce usunąć szyjkę, ja jednak chciałabym, żeby usunięto również macicę z kilku powodów. Przede wszystkim dla bezpieczeństwa, żeby ciągle nie myśleć i nie bać się, żeby mieć komfort psychiczny (dla mnie to ogromny stres, z którym nie potrafię sobie poradzić), tym bardziej że lekarz onkolog powiedział, że przy takim rozpoznaniu nie ma żadnych gwarancji, że nie rozwinie się rak inwazyjny. Inne powody to bardzo częsty ból dołu brzucha, niejednorodna macica (lekarz powiedział, że będą w niej mięśniaki), zapalenia jajników i macicy, zapalenia grzybiczne nawracające, podczas miesiączek skrzepy i jakby kawałki tkanek (nie wiem, jak inaczej to ująć). Dodam, że mam dwoje dzieci i więcej ani nie planuję, ani nie chcę. Mam 38 lat. Co pan doktor by mi poradził? Nie chcę żyć w ciągłym strachu i niepewności i jeśli mam przez to przejść, to chciałabym za jednym zamachem, a nie kilka razy.

Z doświadczenia wydaje mi się, że ma Pani za małą, niedoczynną tarczycę. Pewnie kobiety w rodzinie też mają. Nie wiem, czy ma Pani mięśniaki, ale pewnie to by też się zgadzało. Jeśli są więc mięśniaki (Pani tego nie wie, a wystarczy zrobić USG), dlatego są obfite krwawienia i (pewnie) ciągła anemia... wynikająca z niskiego poziomu żelaza (bo jest zapalenie jelit i spadek odporności). Gdyby tych mięśniaków, anemii, zapalenia jelit i zaparć nie było - w leczeniu dysplazji szyjki macicy w stanie CIN III wystarczyłoby wycięcie tej części szyjki i raz do roku robienie cytologii.

W Pani przypadku mięśniaki i tak będą dalej rosły, Pani nie przestania zajadać się słodyczami i krwawienia będą w każdym roku coraz większe, a anemia coraz silniejsza. Więc jeśli się to wszystko razem weźmie pod uwagę - lepiej od razu usunąć całą macicę. Jednak i tak musi Pani potem raz do roku robić cytologię. (No i w wolnej chwili zrobić proszę USG tarczycy i zobaczyć, czy nie jest za mała, bo jeśli ma Pani córki, to warto je nauczyć, aby nie zajadały się słodyczami, aby stolec był raz dziennie, a w ciąży nie przytyły więcej niż 15 kg i urodziły dokładnie w terminie obliczonym z ostatniej miesiączki)

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.