Poradnik ZdrowiePsycholog › Unikam seksu z mężem

Eksperci radzą

Tatiana Ostaszewska-Mosak - ARCHIWALNE PYTANIA I ODPOWIEDZI

.

Unikam seksu z mężem

Od dwóch lat jestem mężatką i prawie przez cały ten czas nie kochałam się z mężem. W ciążę zaszłam przed ślubem. Na początku małżeństwa nie układało nam się, mąż był w stosunku do mnie agresywny, czasami używał przemocy. Potem urodził nam się synek, byłam przewlekle zmęczona i nie miałam ochoty na żadne pieszczoty. Myślałam, że ten okres minie i będzie wszystko w porządku. Myliłam się, synek ma już 19 miesięcy, a ja nadal nie pozwalam mężowi, żeby mnie dotykał, wręcz odczuwam wstręt. Nie wiem, gdzie tkwi probem.

Witaj Aneto! Zapewne działa tu kilka czynników, bo też nigdy raczej nie jest tak, aby na tego typu przedłużający sie stan wywierał wpływ tylko jeden element. Pierwszy z nich jest taki - bardzo prosty choć rzadko brany pod uwagę, że się od seksu po prostu nieco odzwyczaiłaś. A raczej odzwyczaiło się twoje ciało i jego odczuwanie stało się inne. Tym bardziej, że przez ten czas zaszły takie zmiany jak ciąża, poród, połóg, miesiące po urodzeniu dziecka. Im dłuższa jest przerwa, tym trudniej pewnym kobietom potem wrócić do pełnej aktywności seksualnej. Drugi czynnik jest taki, że być może seks nigdy nie był silną stroną waszego związku i nie bardzo masz motywację, aby nad nim pracować. Do tego dochodzi niechęć do męża, do którego pewnie masz dużo żalu i pretensji. Może nawet w niewielkim stopniu sobie z nich zdajesz sprawę, ale na tak delikatną sferę, jak sfera seksualna, mają one ogromny wpływ. Kobiety zazwyczaj uprawiają seks z miłości i aby miłość wzmocnić czy upiekszyć, dlatego trudności pojawiają się wtedy, gdy w związku dzieje się niedobrze. Należałoby więc na początek zająć się samym małżeństwem, waszą komunikacją, bliskością, wzajemnym ciepłem i zrozumieniem, bo bez tego z seksem pewnie nigdy nie będzie rewelacyjnie. No i jeszcze aspekt seksu związany z płodnością - jeśli boisz się kolejnej ciąży, nie chcesz lub nie bardzo możesz w nią zajść, a nie jesteś zabezpieczona, to sama myśl o seksie może cię niepokoić. Niepokoić na tyle, aby go unikać jak ognia. Moja rada - najpierw wzmocnijcie związek, a poprawa życia seksualnego będzie miłym następstwem.
Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.