Poradnik ZdrowieDermatolog › Uczulenie na słońce

Eksperci radzą

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Uczulenie na słońce

Mam 24 lata, tego roku pojechałem z żona i synem na Majorkę (nie był to nasz pierwszy wyjazd na tego typu wakacje). Drugiego dnia dostałem wysypki, wyglądało to jak kasza pod skórą. Swędziło i piekło, każdego następnego dnia było coraz większe i coraz bardziej się panoszyło na moim ciele. Po ok. 4 dni pojawiły się już nawet bąble z wodą. Odwiedził mnie lekarz, który powiedział, że to uczulenie na słonce. Dostałem zastrzyk z Decortizonu i taką samą tabletkę. Na następny dzień uczulenie znikło. Niestety po powrocie do Polski pojawiło się. Po długim czasie wystarczył jeden piękny, słoneczny dzień, więc pojechałem z rodziną na basen, po powrocie znów pojawiło się to samo. Lekarz pierwszego kontaktu dał mi lek. Niestety to nie pomaga. Kocham słońce, piękną pogodę i podróże po krajach ciepłych. Nie chcę z tego rezygnować. Czy jest jakiś lek, który będzie skuteczny oraz jakaś maść?

W przypadku nadwrażliwości na słońce podstawowym postępowaniem jest ochrona przeciwsłoneczna i unikanie ekspozycji na ultrafiolet. Wszystkie leki działają jedynie doraźnie, likwidując aktualny wysiew zmian. Warto wykonać u dermatologa dodatkową diagnostykę w celu określenia rodzaju nadwrażliwości.

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.