Poradnik ZdrowieTrener fitnessu › Trening dla nastolatka na wyrzeźbienie sylwetki i spalenie tłuszczu

Eksperci radzą

mgr Marta Romanowska - ARCHIWALNE PYTANIA I ODPOWIEDZI

Marta Romanowska - instruktorka fitnessu, szkoleniowiec i pasjonatka zdrowego stylu życia. Odpowiada na pytania dotyczące szeroko rozumianego fitnessu: zajęć odchudzających i rekreacyjnych, doboru sprzętu do ćwiczeń i regeneracji potreningowej. Podpowiada, jak komponować dietę, żeby ćwiczenia były efektywniejsze.

Trening dla nastolatka na wyrzeźbienie sylwetki i spalenie tłuszczu

Mam 13 lat, ważę około 60 kg i mierzę 170 cm wzrostu. Jestem szczupły, ale mam trochę sadełka. Chciałbym stracić ten tłuszcz, wzmocnić i lekko chociaż wyrzeźbić mięśnie. Nabrać masy mięśniowej.

Trening siłowy dla nastolatków ma na celu przede wszystkim poprawę sprawności oraz zapobieganie urazom. W młodym wieku poziomy hormonów androgennych są jeszcze dość niskie, dlatego wielkość mięśni nie zmieni się w dużym stopniu.

Przykładowy program dla nastolatków zawiera 2-3 treningi tygodniowo, ćwiczenia z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała, np. pompki, podciąganie na drążku, dipsy, squaty, wypady nóg, brzuszki, czasami z zastosowaniem gum, których struktura jest w pewien sposób zbliżona do struktury ludzkich mięśni. Poleca się wykonywanie 1 serii składającej się z 12-15 powtórzeń na każdą grupę mięśniową oraz zachowanie wystarczająco długich przerw między seriami i między dniami treningowymi. Dobry, czyli skuteczny i bezpieczny plan treningowy, jest planem indywidualnie dopasowanym do jednostki na podstawie przeprowadzonego wywiadu.

Każdy z nas jest inny, ma różne (najczęściej niestety nie do końca prawidłowe) nawyki ruchowe, które należy uwzględnić układając plan. Warto zainwestować w konsultację z trenerem personalnym, który wskaże, na co szczególnie zwracać uwagę w czasie treningu. Jeśli chodzi o utratę tkanki tłuszczowej, już od najmłodszych lat warto zwracać uwagę na to, co spożywamy, jednak należy to robić z dystansem, ponieważ nieprawidłowa postawa względem jedzenia może spowodować przykre konsekwencje zdrowotne, psychiczne i społeczne nawet na całe życie. Wskazówki odnośnie właściwego sposobu odżywiania znajdziesz w odpowiedziach na pytania innych użytkowników.

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.