Poradnik ZdrowieGinekolog - położnik › Torbiel na jajniku a ciąża

Eksperci radzą

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m.50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Torbiel na jajniku a ciąża

Witam. Dwa lata temu miałam operację usunięcia torbieli na prawym jajniku. Czy to ma jakiś wpływ na planowaną ciążę? Czy mogą być jakieś trudności z zajściem w ciążę? Moje następne pytanie: czy taka operacja może wpłynąć na to, że skraca się szyjka macicy? Od czego zależy skracanie się szyjki macicy?

Torbiel jajnika jest pojęciem opisującym strukturę guza jajnika. Torbiel jest to zmiana otorebkowana zawierająca w środku treść płynną, którą może być płyn surowiczy, krew, treść endometrioidalna, wydzielina gruczołów łojowych, ropa. Nie tyle obecność torbieli w przeszłości ma wpływ na zachodzenie w ciążę, ile jakiej natury były te zmiany. I tak na przykład zmiany zapalne (torbiel wypełniona ropą) mogły doprowadzić do powstania zrostów i niedrożności jajowodów, ale torbiel dermoidalna i prosta nie mają wpływu na zachodzenie w ciążę, chyba że wystąpiły istotne powikłania pooperacyjne. Skracanie szyjki macicy nieprawidłowe w trakcie trwania ciąży może być związane z wystąpieniem czynności skurczowej macicy lub z niewydolnością cieśniowo-szyjkową, czyli osłabieniem aparatu podtrzymującego ciążę.
Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.