Tężyczka po operacji tarczycy - czy dostanę odszkodowanie? [Porada eksperta]

2014-03-18 10:15

W 1997 r. miałam operację guza tarczycy. Usunięto mi przytarczyce. Z powodu zakażenia teraz nadal dość często mam tężyczkę. Czy mogę jeszcze starać się o odszkodowanie?

Porada prawnika
Autor: Getty Images

Szanowna Pani , aby podjąć kwestie odszkodowania należało by sprawdzić dokumentację medyczną w tej sprawie. Pacjent, który skutecznie chce dochodzić odszkodowania od lekarza, już w pozwie powinien precyzyjnie wskazać, jakie przepisy lub jakie zasady współżycia społecznego naruszył pozwany lekarz oraz jakie fakty wskazują na zamiar wyrządzenia szkody albo jakie argumenty przemawiają za niedołożeniem przez lekarza wymaganej od niego staranności. Fakty te powinien powód (pacjent) udowodnić.

Najczęściej środkiem dowodowym na tę okoliczność będzie opinia biegłego. W sprawach skomplikowanych, wątpliwych i dotyczących wszystkich odszkodowań, warto zastanowić się nad zleceniem prywatnej opinii, która wprawdzie nie zastąpi opinii biegłego powołanego przez sąd, umożliwi jednak powodowi ocenić zasadność roszczenia i szanse prowadzenia procesu - co w wielu przypadkach może także pomóc w odstąpieniu od nieuzasadnionego dochodzenia roszczeń, uniknięciu niepotrzebnych, wysokich kosztów, a czasami także procesu z powództwa lekarza o ochronę dóbr osobistych.

Zgodnie z kodeksem etyki lekarskiej w przypadku popełnienia przez lekarza poważnej pomyłki lub wystąpienia nieprzewidzianych powikłań w trakcie leczenia, lekarz powinien poinformować o tym chorego oraz podjąć działania dla naprawy ich następstw.

Podstawa prawna: Kodeks etyki lekarskiej UCHWAŁA NADZWYCZAJNEGO II KRAJOWEGO ZJAZDU LEKARZY z dnia 14 grudnia 1991 r. w sprawie Kodeksu Etyki Lekarskiej

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta