Poradnik ZdrowieInternista › Tabletki na odwodnienie

Eksperci radzą

Krystyna Knypl - ARCHIWALNE PYTANIA I ODPOWIEDZI

.

Tabletki na odwodnienie

Prawie od zawsze miałam opuchniete "worki" pod oczami. Ostatnio zauważyłam, że gdy łykam tabletki na odwodnienie "worki" znikają a przy okazji szczupleją mi łydki. Tabletki mam przypadkiem, nie zostały mi przepisane przez lekarza. Zażywam je przez parę dni, potem robię parodniową przerwę i ponownie zażywam. Czuję się lepiej, lżej, ale mam obawy, czy nie robię sobie krzywdy. Nigdy nie miałam kłopotów z nerkami, a moje ciśnienie z okresu, kiedy nie brałam tabletek na odwodnienie, wynosiło: 140/100, 130/95, 120/80, 150/90, 128/85, 120/80. Badanie ciśnienia wykonywałam przez kolejne dni o tej samej porze, w przychodni.

Witam, Z opisu wynika, że ma Pani nadciśnienie tętnicze – różne wartości ciśnienia są zjawiskiem normalnym, przypuszczam, że niższe z podanych wartości pochodzą z dni, w których zażywała pani lek na odwodnienie. Oczywiście słusznie Pani podejrzewa, że nie należy na własną rękę stosować leku zapisanego dla innej osoby. Podstawowa spraw przy lekach odwadniających to potas. Przede wszystkim należy wykonać badanie krwi na potas i u większości osób stosuje się suplement w postaci preparatów potasu oraz okresowo oznacza poziom potasu we krwi. Obrzęki zwykle wskazują, że następuje zatrzymywanie jonu sodowego w organizmie (są też inne powody obrzęków). Tzw. worki pod oczami częściowo mogą wiązać się nadmiernym zatrzymywaniem jonu sodowego, czasami jest to związane z utrata elastyczności tkanki łącznej, jaka występuje u każdego z nas wraz z upływem czasu. Radziłabym udać się na wizytę do lekarza rodzinnego i skonsultować sprawę ciśnienia. Niezależnie od wizyty wskazane jest, aby stosować dietę zawierającą jak najmniej produktów spożywczych przetwarzanych przemysłowo, a jak najwięcej owoców i warzyw. Dużo jonu sodowego jest w wędlinach, serach żółtych, kostkach rosołowych, a także pieczywie. Jeśli ograniczy Pani spożycie tych produktów, z pewnością ciśnienie będzie lepsze, a także zmniejszą się obserwowane objawy. Pozdrawiam dr n. med. Krystyna Knypl
Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.