Poradnik ZdrowieGinekolog › Tabletki antykoncepcyjne a nadmierne owłosienie

Eksperci radzą

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m.50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Tabletki antykoncepcyjne a nadmierne owłosienie

Witam, Mam 23 lata, od ok. 1,5 roku zaczęłam miewać nieregularne cykle. Na początku nawet nie zwróciłam na to większej uwagi, ale zawsze miałam regularny okres i kiedy zaczęły robić się coraz dłuższe (zdarzało się, że nie miałam okresu przez 2 miesiące) postanowiłam iść do ginekologa. Nie każdy cykl był bardzo długi- zdarzały się normalne do 30 dni, ale też 40-dniowe. Do tego czasami pojawiało się ciemnobrązowe plamienie przed miesiączką, które trwało kilka dni. Zauważyłam też dodatkowe owłosienie na ramionach, na brzuchu, w okolicach sutków i pomiędzy piersiami, była to jednak niewielka ilość. Poszłam do lekarza ogólnego, TSH wyszło w normie. Następnie na wizycie u ginekologa okazało się, że mam niewielką torbiel na prawym jajniku i pani doktor powiedziała, że objawy są prawdopodobnie związane właśnie z tą przypadłością. Zapisała mi Atywię na wyregulowanie okresu na 6 miesięcy. Dodam, że cytologia wyszła dobra, tylko wyszedł stan zapalny. I teraz przejdę do pytania. Jestem w trakcie 2 opakowania Atywi i miałam nadzieję, że przy dostarczaniu żeńskich hormonów te włoski się unormują, natomiast zauważyłam, że jest ich więcej. Proszę mnie źle nie zrozumieć, to nie jest jakieś gęste owłosienie, ale jednak wyrastają nowe przez co odczuwam pewien dyskomfort., gdyż są to typowo męskie miejsca. Czy myśli Pani, że powinnam zrobić badania hormonalne? Czy może poczekać i jeszcze pobrać te tabletki? Czy raczej powinny już zahamować wzrost owłosienia? Czytałam o PCOS i część objawów zauważyłam u siebie, ale lekarz widocznie nie uznał, że trzeba zrobić badania w tym kierunku. Czy mam rozumieć, że poprzez usg dopochwowe można tę przypadłość wykluczyć? Czy jednak powinnam zasugerować swoje podejrzenia lekarzowi? Nie chcę, żeby nowe włoski się pojawiały, może potrzebuje innych leków? Dodam, że moja waga jest w normie. Bardzo proszę o sugestię, co powinnam w tej sytuacji zrobić. Pozdrawiam serdecznie!

Radziłabym porozmawiać z lekarzem, czym mogą być spowodowane zaburzenia miesiączkowania i nadmierne owłosienie i czy można u Pani podejrzewać zespół policystycznych jajników. Proszę nie liczyć na to, że jakiekolwiek leczenie hormonalne skutecznie zlikwiduje Pani nadmierne owłosienie. To, co można osiągnąć to to, że rzadziej będzie potrzeba depilacji i włoski będą cieńsze. W aptece dostępna jest maść, która zmniejsza owłosienie. Receptę na ten lek może wypisać jedynie lekarz. Lek jest drogi.

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.