Poradnik ZdrowieGinekolog › Tabletka "dzień po"

Eksperci radzą

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m.50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Tabletka "dzień po"

Na czym polega działanie tabletki "dzień po" i jak należy ją zażywać? jakie jest prawdopodobieństwo zajścia w ciąże po jej użyciu oraz jakie mogą być skutki uboczne jej działania?

Działanie antykoncepcyjne hormonalnej metody doraźnej jest wielokierunkowe, uzależnione od tego, czy została połknięta przed czy po owulacji (a tego nigdy nie wiadomo). Połknięta przed owulacją hamuje owulację i transport plemników połknięta po działa głównie na endometrium utrudniając zagnieżdżenie. Jest metodą skuteczną, chociaż, ze względu na jej specyfikę, tj. duże dawki hormonów i powikłania z tym związane, przemijające ale czasami duże zaburzenia w wydzielaniu hormonów, krwawienia acykliczne, jest metodą do stosowania jedynie wyjątkowo i stąd nie podlega ocenie skuteczności takiej jak inne metody. Tabletkę lub tabletki łyka się po stosunku zgodnie z zaleceniami producenta (różne preparaty mają różny schemat stosowania). Najczęstszymi działaniami niekorzystnymi są zaburzenia cyklu miesiączkowego oraz dolegliwości związane z przewodem pokarmowym, bóle głowy oraz bóle sutków. Lekarz przepisuje te środki jedynie na życzenie pacjentki o ile nie stwierdzi przeciwwskazań do ich stosowania.

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.