Strzykanie w kolanie - czy jest groźne? Przyczyna. [Porada eksperta]

2014-11-17 17:50

Strzela mi w kolanie, gdy zrobię przysiad lub zegnę. Niby nie boli, gdy gram w piłkę nożną i wcześniej jak ćwiczyłem na siłowni także. Czasami, a nawet częściej, czuję jakby obciążenie w kolanie w pracy lub po. Usiądę w przysiadzie na lewe kolano - wstanę jest normalnie, a na prawe to czuję jakby było przeciążone między łydką a udem. Na środku ta chrząstka miękka - tak to nazwę. Czy to problem?

Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

Krepitacje stawowe (kolokwialne ''strzelanie'') mogą wynikać z przeciążenia aparatu mięśniowo-powięziowego lub mogą wskazywać na powolne ścieranie się chrząstki szklistej (wynika ze zbyt dużego przeciążenia w tym obrębie). W mailu wspomniał pan o uczuciu przeciążenia między łydką, a udem, więc być może wynika to z zaburzenia napięcia w kompleksie lędźwiowo-miedniczno-biodrowym. W związku z czym kolano - jako najsłabsze ogniwo, ulega nadmiernej eksploatacji. Z racji, że nie odczuwa pan póki co dolegliwości bólowych w mojej głowie pojawia się pytanie, czy to strzelanie jest od zawsze, czy pojawiło się od niedawna (nie wspomniał pan w mailu)? Ciężko mi odpowiedzieć na pytanie "czy jest to problem?", bowiem nie przebadałem pana układu mięśniowo-szkieletowego. Jeśli problem faktycznie pojawił się od niedawna to mimo wszystko proponuję skorzystać z wizyty u fizjoterapeuty lub ortopedy, aby szerzej przyjrzeć się sprawie.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Mateusz Idzikowski

Mateusz Idzikowski - specjalizuje się w fizjoterapii ortopedycznej i sportowej. Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu terapii manualnej, terapii tkanek miękkich i treningu motorycznego. Prowadzi szkolenia z zakresu fali uderzeniowej. Jego głównym celem jest przywracanie pacjentów do pełnej sprawności i aktywności fizycznej.

Odpowiada na pytania dotyczące rehabilitacji i fizjoterapii.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza