Poradnik ZdrowieGinekolog - położnik › Starania o dziecko, Zdjęcie rtg zęba a ciąża

Eksperci radzą

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m.50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Starania o dziecko, Zdjęcie rtg zęba a ciąża

Witam! Pierwsze dziecko straciłam w 38 tygodniu i 4 dniu ciąży. Odeszły wody, a w szpitalu, w trakcie porodu, który nie postępował (tylko 1 cm rozwarcia) odkleiło się łożysko. Cesarskie cięcie wykonano zbyt późno. Dziecko było zdrowe, nie miało żadnych wad, a przyczyną śmierci było niedotlenienie. Teraz zamierzamy z mężem starać się o kolejne dziecko. Na nic nie choruję, mam tylko alergię na niektóre składniki pokarmowe. Mam jednak parę wątpliwości, więc proszę o odpowiedź na następujące pytania: 1. Czy jest jakiś czas, który trzeba odczekać przed kolejnym zajściem w ciążę po rtg zęba (miałam robione takie zdjęcie pod koniec lutego 2007 r.) 2. Lekarka planuje mi zlecić panoramiczne zdjęcie obu szczęk zębów - gdybym miała robione takie zdjęcie, to czy po tym zdjęciu muszę jakiś czas odczekać przed staraniami o dziecko? 3. Jakie badania powinnam zrobić przed kolejnym zajściem w ciążę? Gdzieś na forum czytałam o zespole antyfosolipidowym, który może być przyczyną odklejenia łożyska - czy jakieś badania w tym kierunku też powinnam zrobić? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Zdjęcia rtg radzę wykonać w pierwszej fazie cyklu. Bezpośrednio po badaniu może już Pani starać się zachodzić w ciążę. Co do optymalnego czasu zachodzenia w ciążę oraz wcześniejszego wykonywania badań radzę bezpośrednio skonsultować się z lekarzem prowadzącym i z nim tego typu wątpliwości wyjaśniać.

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.