Poradnik ZdrowieFizjolog żywienia › Gęsi smalec a cholesterol

Eksperci radzą

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Gęsi smalec a cholesterol

Czy to jest prawda, że gęsi smalec obniża poziom złego cholesterolu i czy były robione jakiekolwiek badania związane z tym zagadnieniem?

Witaj Heleno! Rzeczywiście mięso i tłuszcz gęsi mogą być polecane jako źródło jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, które posiadają zdolności obniżania poziomu cholesterolu. Jest wiele stron internetowych farmerów i restauratorów francuskich i angielskich (www.goosefat.co.uk), którzy zachwalają wartości odżywcze i zdrowotne gęsi (niestety, w posiadanych przeze mnie podręcznikach dietetycznych, nie ma opisu walorów zdrowotnych tłuszczów i mięsa gęsiego, ani badań potwierdzających ich szczególne własności).

Według Anglików najsmaczniejsze danie to pieczone ziemniaki ze smalcem gęsim. Wątpię, aby, danie to miało szczególne walory obniżające poziom cholesterolu.

Wszelka obróbka termiczna: pieczenie, smażenie, będzie zmieniać strukturę chemiczną kwasów tłuszczowych wielo- i jednonienasyconych, co jest szkodliwe dla zdrowia. Odpada smażenie na smalcu gęsim. Musisz też pamiętać, że w dietetyce wszelka przesada jest niezdrowa, a nadmiar w diecie nawet najzdrowszych kwasów tłuszczowych jest szkodliwy i może prowadzić do chorób cywilizacyjnych: otyłości nadciśnienia i niestety miażdżycy.

Zdrowa dieta to dieta urozmaicona zawierająca określoną dla wieku, wzrostu, aktywności ilość kalorii, tłuszczów, białek, węglowodanów, błonnika, witamin, minerałów. Zachęcam więc, aby od czasu do czasu pozwolić sobie na pieczone mięso gęsi. Jest ono znacznie zasobniejsze w żelazo niż mięso kurczaka.

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.