Poradnik ZdrowieGinekolog - położnik › Skurcze macicy przed okresem

Eksperci radzą

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m.50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Skurcze macicy przed okresem

Witam. Od kilku miesięcy miewam dziwne skurcze macicy przed okresem. Mam 21 lat, okres zaczął mi się w wieku 12/13 lat i do tej pory jest nieregularny. W tym miesiącu powinnam dostać ok. 15 września, ale póki co się spóźnia. W ostatnich miesiącach spóźniał się do 2 tyg. Kilka razy miałam plamienie w połowie cyklu, które trwało tydzień.

Okres mam zawsze bardzo bolesny i trwa ok. 5-7 dni, ale pierwsze 2, czasami 3 dni są naprawdę nie do zniesienia. Kolejną wizytę u swojego ginekologa mam dopiero 14 października. Pani doktor zrobiła mi cytologię oraz skierowała mnie na badania moczu, morfologię, prolaktynę oraz TSH. Czekam na wyniki cytologii, a reszta wyników wydaje się w normie.

Mam małą nadżerkę. W mojej rodzinie są nowotwory. Moja babcia i jej siostry ze strony taty zmarły na raka macicy. Jedna z córek babci również ma raka macicy, druga miała robiony wczoraj zabieg, wycięli jej torbiel, ale nie znam szczegółów. Jest jeszcze jedna córka, która też miała jakieś problemy, ale nie wiem dokładnie jakie. Proszę o jakieś rady, wiem, że wszystkiego dowiem się podczas wizyty u swojego lekarza, ale bardzo mnie to martwi. Chcę wiedzieć wcześniej i być przygotowana na to, co mogę usłyszeć.

Czy może grozić mi bezpłodność? Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

Prawidłowa długość cykli miesiączkowych, licząc od pierwszego dnia krwawienia wynosi od 21 do 35 dni. Jeśli długość Pani cykli nie mieści się w tych granicach należy wykonać badania dodatkowe. Jeśli mieści się, to jest to fizjologia.

Piszę tak, ponieważ nie napisała Pani podstawowej informacji - jak długie są cykle miesiączkowe. Lekarz skierował Panią na badania, aby ocenić, czy Pani dolegliwości są objawem najczęściej zdarzających się zaburzeń.

Prawidłowe wyniki badań (proponowałabym aby to lekarz ocenił wyniki, a nie Pani sama) świadczyć będą o zaburzeniach czynnościowych i w takim przypadku będzie Pani wymagała jedynie leczenia objawowego.

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.