Skaza białkowa. Jak zapobiegać zmianom skórnym? [Porada eksperta]

2013-01-11 12:39

Kiedy miałam kilka miesięcy zdiagnozowano u mnie skazę białkową. Leczenie trwało 6 lat. Teraz mam 15 i problemy skórne pozostały. Na rękach (najwięcej) i nogach powstają całkiem duże krostki z białą gęstą zawartością. Na udach robi się zazwyczaj kilka, lecz na rękach skóra jest chropowata i jest ich tam cała masa. Zauważyłam, że pojawiają się wtedy, kiedy poprzedniego dnia zjem nabiał (jogurt, twaróg). Zazwyczaj nie pozostaje mi nic innego jak ich wyciskanie. Skórę na rękach określiłabym jako normalną, lecz skłonną do przesuszania. Szczególnym problemem jest dla mnie to, że podczas wysiłku lub zmiany temperatury skóra (od łokcia w górę) staje się intensywnie czerwona.

Porada dermatologa
Autor: Getty Images

Skaza białkowa, czyli inaczej alergia pokarmowa, może być reakcją nie tylko na mleko krowie (choć to jest najczęściej spotykany alergen), ale również na gluten, orzechy, kakao, ryby, jaja i niektóre owoce - zwłaszcza cytrusy. Alergia pokarmowa zwykle samoistnie zanika około drugiego roku życia. Czasami pozostaje na całe życie, ale wtedy jest to uczulenie tylko na niektóre składniki.

 

Najlepszym sposobem leczenia alergii, a właściwie likwidowania objawów, jest usunięcie alergenu z diety. Ważna jest także odpowiednia pielęgnacja skóry. Warto stosować codziennie preparaty intensywnie nawilżające i natłuszczające. W aptekach dostępna jest szeroka gama produktów (preparaty do mycia i kremy) zawierających emolienty na bazie parafiny, wazeliny, hipoalergicznej lanoliny, olejków roślinnych, ogórecznika lekarskiego, pszenicy i awokado. Drugą grupę preparatów stanowią humektanty chłonące wodę (glikol propylenowy, gliceryna, ceramidy, mocznik, kwas mlekowy).

W leczeniu okresowo, w momencie zaostrzeń zmian skórnych (zawsze pod kontrolą lekarską), stosujemy leki przeciwhistaminowe oraz preparaty sterydowe lub leki nowej generacji - Takrolimus i Pimekrolimus.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta