Poradnik ZdrowieDermatolog › Sarkoidoza

Eksperci radzą

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Sarkoidoza

Mam problem ze skórą z powodu sarkoidozy. Mam 28 lat, wysypaną twarz, kaszkę na dekolcie i plecach. Moja skóra przetłuszcza się od środka (błyszczy) a zarazem jest z zewnątrz wysuszona i wrażliwa. Używam brevoxylu, ale nie pomaga. W jaki sposób mam dbać o cerę i czy zacząć stosować już kremy przeciw zmarszczkom mimicznym?

W przebiegu sarkoidozy mogą występować zmiany skórne, jednakże w celu potwierdzenia ich związku z chorobą konieczne jest wykonanie badania lekarskiego, a często także dodatkowo histopatologicznego. Jeśli sarkoidoza leczona jest kortykosteroidami, może występować w przebiegu tej terapii trądzik posterydowy (łojotok, krostki i grudki). Niezależnie od Pani choroby podstawowej, przy cerze łojotokowej może mieć Pani trądzik zwykły, z jednoczesna skłonnością do powierzchownego przesuszenia skóry. Wtedy stosuje się terapię przeciwłojotokową i złuszczającą, pamiętając o konieczności intensywnego nawilżania skóry kremem pielęgnacyjnym. Niestety, w celu postawienia jednoznacznego rozpoznania i ustalenia dalszego postępowania najlepiej, aby wykonano u Pani badanie dermatologiczne.

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.