Ryzyko konfliktu serologicznego a krew biorczyni oocytu [Porada eksperta]

2016-04-28 23:18

Na stronie jednej z warszawskich lecznic, która zajmuje się procedurą adopcji oocytu, jest następująca informacja odnośnie tego, jaką grupę krwi powinna posiadać dawczyni oocytu, gdy biorczyni ma grupę 0rh- :"Różna grupa krwi dawczyni i biorczyni nie stanowi w dzisiejszych czasach medycznego problemu - zatem do biorczyni z grupą O- pasuje każda dawczyni. Wybór dawczyni może być jednak podyktowany względami społecznymi - jeśli biorczyni zależy na tym, by dziecko miało taką samą grupę krwi jak ona lub partner, wybór dawczyni zawężany jest do kobiet, które mają taką samą krew jak biorczyni lub jej partner".

Porada ginekologa - położnika
Autor: Getty Images

Informacja zawarta na stronie "jednej z warszawskich lecznic" nie jest zgodna z Ustawą o leczeniu niepłodności z 25 czerwca 2015 roku.

Artykuł 32 tej Ustawy między innymi mówi: "Zastosowanie u biorczyni komórek rozrodczych pobranych od dawcy w celu dawstwa partnerskiego albo dawstwa innego niż partnerskie, albo zarodka utworzonego z tych komórek rozrodczych następuje przy zachowaniu łącznie następujących warunków: 2) lekarz ustalił na podstawie danych fenotypowych podobieństwo z dawcą komórek rozrodczych, w przypadku gdy utworzenie zarodka wymaga zastosowania komórek rozrodczych z dawstwa innego niż partnerskie;".

Jeżeli więc biorczyni ma grupę krwi Rh ujemną i dawca plemników też ma grupę Rh ujemną, to dawczyni oocyta nie może mieć grupy Rh dodatniej, ponieważ dziecko mogłoby mieć grupę Rh dodatnią, to znaczy, że nie byłoby zgodne fenotypowo ze swoimi rodzicami. Podobnie jest z grupami głównymi. Tak dobiera się dawczynię, aby grupa krwi dziecka urodzonego z dawstwa oocyta (to samo dotyczy dawcy plemników) nie mogła wykluczać rodzicielstwa żadnego z biorców. Inaczej mówiąc musi być podobieństwo fenotypowe. Poza tym chyba nikt odpowiedzialny nie zdecyduje się kobiecie z grupą Rh ujemną podać zarodek utworzony z oocyta dawczyni Rh dodatniej ze względu na ryzyko konfliktu serologicznego, w przypadku grupy Rh dodatniej u dziecka, i powikłań z tym związanych, zarówno dla kobiety, jak i jej dziecka.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta