Poradnik ZdrowieDermatolog › Rybia łuska

Eksperci radzą

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Rybia łuska

Czy istnieje możliwość ograniczenia tej choroby w okresie ciąży? Wszyscy moi bracia i kuzynowie na to chorują i jestem pewna, że mój syn (jestem teraz w ciąży) również to przejmie. Ja nigdy nie miałam objawów (tylko mężczyźni w rodzinie), ale teraz mam wyraźnie widoczną łuskę na nogach. Mogę jakoś już teraz zadbać o to, żeby w miarę możliwości - maksymalnie ominęło to mojego nienarodzonego jeszcze syna?

Rybia łuska jest chorobą dziedziczną. Sposób pielęgnacji skóry w ciąży nie ma wpływu na to, czy Pani dziecko odziedziczy tę chorobę, czy nie. Natomiast dla Pani zdrowia i komfortu bardzo istotna jest właściwa pielęgnacja skóry w okresie ciąży. Proszę stosować preparaty intensywnie natłuszczające skórę, mogą zawierać dodatkowo witaminy. Bardzo dobry efekt dają maści wykonywane w aptece na podstawie receptury zapisanej przez dermatologa (na bazie maści cholesterolowej) lub emolienty dla osób s suchą skórą (Lipicar, Exomega, Balneum Hermal itp.).
Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.