Poradnik ZdrowieInternista › Ruch a ciśnienie

Eksperci radzą

Krystyna Knypl - ARCHIWALNE PYTANIA I ODPOWIEDZI

.

Ruch a ciśnienie

Jak to jest, że ruch i ćwiczenia fizyczne zalecane są zarówno osobom z nadciśnieniem, jak i tym, którzy mają bardzo niskie ciśnienie (w celu jego podniesienia). Jeśli gimnastyka czy jazda na rowerze podnosi ciśnienie, to czy nie jest to dla niektórych niebezpieczne?

Ruch jest zalecany dla osób z nadciśnieniem ponieważ systematyczny, umiarkowany wysiłek fizyczny pomaga obniżyć ciśnienie krwi. Dzieje się to w związku z rozszerzeniem naczyń krwionośnych w mięśniach - to jest mechanizm doraźny i bezpośrednio obniżający ciśnienie. Drugi mechanizm wiąże się z spalaniem kalorii i obniżeniem wagi, która u wielu pacjentów jest nieprawidłowa. Gdy wysiłek jest bardzo duży włączają się inne mechanizmy regulacyjne i może dochodzić do tzw. reakcji nadciśnieniowej czyli zwyżki ciśnienia w trakcie wysiłku fizycznego. Z tego względu zalecamy pacjentom umiarkowany wysiłek fizyczny powodujący uczucie przyjemnego zmęczenia. Nie są natomiast wskazane wysiłki submaksymalne czy maksymalne. Stałe niskie ciśnienie krwi u osoby zdrowej nie jest stanem chorobowym i nie wymaga wg mnie żadnych dodatkowych czynności „poprawiających” stan zdrowia. W tym wypadku także zalecałabym unikania wysiłków maksymalnych z uwagi na niebezpieczeństwo reakcji hipotonicznej czyli nadmiernego obniżenia ciśnienia. Tak więc w obu stanach ruch – tak, ale z zachowaniem zasad zdrowego rozsądku.
Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.