Poradnik ZdrowieGinekolog - położnik › Różyczka a ciąża

Eksperci radzą

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m.50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Różyczka a ciąża

WITAM SERDECZNIE, JESTEM W 24. TYGODNIU CIĄŻY, MÓJ SYN ZACHOROWAŁ NA ROŻYCZKĘ. CZY MOGĘ SIĘ OD NIEGO ZARAZIC I CZY GROZI COŚ MOJEMU JESZCZE NIENARODZONEMU DZIECKU? DZIEKUJĘ ZA ODPOWIEDŹ.

Różyczka jest zakaźną chorobą wywołaną przez wirusy. Przenosi się droga powietrzną. Zakaźność utrzymuje się przez około 12 dni - 6 dni przed i 6 dni po pojawieniu się wysypki. Najbardziej niebezpieczna dla płodu jest zakażenie różyczką do 12. tygodnia ciąży, potem jest mniej niebezpieczne. Warunkiem zakażenia matki jest brak przeciwciał odpornościowych, które pojawiają się po przebytym zakażeniu lub po szczepieniu. Aby doszło do zakażenia płodu, wirusy muszą przejść przez łożysko. Jeżeli do tego dojdzie, to u dziecka może rozwinąć się na przykład zapalenie wątroby, małopłytkowość, uszkodzenie nasad długich kości. Dziecko może też urodzić się zdrowe i być podczas wielu tygodni nosicielem zakażenia wirusem różyczki, a więc stanowić źródło rozprzestrzenienia się choroby. Kobieta ciężarna powinna bezpośrednio po kontakcie z osobą chorą wykonać badania przeciwciał w klasie IgG i IgM. Wyniki badań wskazują, jakie w danym przypadku powinno być postępowanie.
Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.