Poradnik ZdrowieGinekolog - położnik › Po usunięciu macicy

Eksperci radzą

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m.50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Po usunięciu macicy

Jak długo dochodzi się do zdrowia po przebytej operacji? Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Najlepiej jest informacje, o które Pani pyta uzyskać od lekarza prowadzącego, ponieważ ja nie znam Pani, nic nie wiem na temat przebiegu operacji, powikłań, ani na przykład tego, czy operacja polegała na usunięciu samej macicy czy z przydatkami oraz czy odbyła się droga pochwową czy przez brzuch oraz z jakiego powodu była Pani operowana. Mogę tylko podać ogólne informacje. Przede wszystkim należy odebrać wynik badania histopatologicznego i zastosować się do zaleceń lekarza oddającego pani wynik, być może będzie Pani wymagała dodatkowego leczenia. Rana powłok, o ile nie wystąpią powikłania, goi się około 7 dni. Po tym czasie zdejmuje się szwy ze skóry, jeśli operacja była drogą pochwową szwów nie trzeba zdejmować. Po około 3-4 tygodniach należy zgłosić się na badanie kontrolne do lekarza prowadzącego. Po badaniu uzyska Pani informacje czy wszystkie rany pooperacyjne są zagojone, czy może Pani rozpocząć współżycie, czy lekarz ma jakieś szczególne zalecenia dla Pani. Jeśli podczas operacji usunięto przydatki, warto, z uwagi na Pani młody wiek, o ile oczywiście nie ma przeciwwskazań, rozważyć terapię hormonalną. Powrót do zdrowia, o ile nie było powikłań, po takiej operacji jest więc szybki.

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.