Rehabilitacja kolana po rekonstrukcji chrząstki [Porada eksperta]

2015-01-09 18:10

Mam 36 lat. Prowadzę raczej aktywny tryb życia, tzn. uprawiam sporty - jeżdżę na rowerze, pływam, dużo chodzę. W czerwcu miałem operowane kolano - rekonstrukcję chrząstki i usunięcie fragmentu łąkotki. 8 grudnia miałem badanie rezonansem magnetycznym i nie wiem, co mam z tym wynikiem zrobić, tzn. czy opisane poniżej zmiany będę musiał operować: ''W tylnej części kłykcia bocznego kości udowej widoczny obszar uszkodzenia chrzęstno-kostnego wielkości 1,5 na 1 cm z niewielkim obrzękiem szpiku w otoczeniu; - cechy złożonego uszkodzenia łąkotki bocznej z dośrodkowym przemieszczeniem fragmentów rogu tylnego; -uszkodzenie typu rączki od wiadra; - cechy uszkodzenia rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej z pęknięciami i drobną torbielą okołołąkotkową; - więzadła krzyżowe o zachowanej ciągłości; - nieco podwyższona intensywność w części dolnej więzadła krzyżowego przedniego sugeruje zmiany pourazowe przewlekłe; - nieregularny zarys powierzchni stawowej piszczelowej w zakresie wyniosłości międzykłykciowej z osteofitozą i drobnymi skostnieniami w okolicy przyczepów więzadeł krzyżowych - obraz sugeruje zmiany przewlekłe pourazowe; - zwłóknienia i skostnienia w przyczepie wspólnego ścięgna mięśnia czworogłowego uda do rzepki;  - zmiany zwyrodnieniowe w postaci niewielkiej osteofitozy powierzchni stawowych w stawie kolanowym prawym; - pozostały aparat więzadłowy bez uchwytnej patologii''. Po badaniu byłem z tymi wynikami u kilku lekarzy, ale nie są on zgodni, co do tego czy należy poddać się operacji czy nie. Bardzo proszę o pańską opinię i z góry serdecznie dziękuję, pozdrawiam.

Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

W jakim celu było wykonane to badanie MR - porównawcze po zabiegu z czerwca? Doznał pan jakiegoś urazu, czy jest to po prostu badanie kontrolne? Nie wspomniał pan nic na ten temat. Owszem, opis wskazuje na szereg nieprawidłowości - jednakże sporo zmian wydaje się być sprawą dawną (zmiany przewlekłe). Proszę pamiętać, że sam opis i badanie rezonansu to jedno, ważniejsze dla mnie w pierwszej kolejności jest badanie czynnościowe pacjenta. Jak wygląda na chwilę obecną funkcja kolana - po zabiegu wróciło do pełnej sprawności? Czy doszło do jakiegoś nowego urazu po zabiegu? Odczuwa pan w tym momencie jakiekolwiek dolegliwości bólowe podczas ruchu/ogólnej aktywności fizycznej, o których pan wspomniał? Nie jestem w stanie przez internet udzielić panu konkretnych informacji, gdyż nie widzę ani pana kolana, ani nie jestem w stanie przebadać całego narządu ruchu, aby znaleźć ewentualne przyczyny/nieprawidłowości owego stanu. Proponuję udać się z wynikami badań kolana do fizjoterapeuty/osteopaty w pana miejscu zamieszkania, aby mógł w pełni pana przebadać i zdiagnozować, czy zabieg będzie konieczny - czy po prostu wystarczy kilka terapii, aby doprowadzić kolano do sprawności. Pozdrawiam Mateusz Idzikowski (Fizjoclub)

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Mateusz Idzikowski

Mateusz Idzikowski - specjalizuje się w fizjoterapii ortopedycznej i sportowej. Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu terapii manualnej, terapii tkanek miękkich i treningu motorycznego. Prowadzi szkolenia z zakresu fali uderzeniowej. Jego głównym celem jest przywracanie pacjentów do pełnej sprawności i aktywności fizycznej.

Odpowiada na pytania dotyczące rehabilitacji i fizjoterapii.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza