Poradnik ZdrowieUrolog › Rak urotelialny

Eksperci radzą

lek. med. Adam Zakościelny - ARCHIWALNE PYTANIA I ODPOWIEDZI

Klinika Nowotworów Układu Moczowego Centrum Onkologii w Warszawie, ZZOZP Gabinet konsultacji onkologicznej (bez zabiegów), Warszawa, ul. Nowolipie 31.

Rak urotelialny

U mojego taty wykryto carcinoma urotheliale papillare - high grade. Wiem, że jest to rak o wysokim stopniu złośliwości. Był on dość mały ok 1 cm. i guzek został wycięty. Obecnie za około miesiąc tato ma mieć kolejny zabieg pobrania wycinków z innych miejsc w pęcherzu, gdyż lekarz stwierdził, że są w nim miejsca niepokojąco zaczerwienione. Na ile jest to niebezpieczna choroba? Jakie są sposoby leczenia? I gdzie najlepiej to leczyć? I w jakim stopniu zagraża życiu?

Postępowanie w raku urotelialnym pęcherza moczowego uzależnione jest od określenia czynników ryzyka progresji i wznowy choroby. Opisane zmiany w pęcherzu mogą nawracać i najczęściej nie wynika to z niedoszczętnego wycięcia zmiany, ale z właściwości tego nowotworu. Zmiany typu high grade (G3) są zmianami o dużym ryzyku nawrotu i naciekania. Nie wiem, jak głęboko naciekała zmiana w pęcherzu ,co ma również znaczenie w rokowaniu i dalszym postępowaniu. W zależności od dokładnej oceny stopnia zaawansowania ustalane jest dalsze postępowanie, może to być tylko obserwacja lub podanie dopęcherzowe wlewek z chemioterapeutyku lub BCG. Nie leczona i zaniedbana choroba prowadzi do naciekania nowotworu poza pęcherz moczowy oraz do powstania przerzutów, a w efekcie do śmierci. Leczenie prowadzone jest w oddziałach urologicznych, a w razie potrzeby w ośrodkach onkologicznych.

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.