Poradnik ZdrowieInternista › Przepuklina żołądka

Eksperci radzą

Krystyna Knypl - ARCHIWALNE PYTANIA I ODPOWIEDZI

.

Przepuklina żołądka

Jak ją leczyć?

Witam,
Przepuklina żołądkowa, zwana przepukliną rozworu przełykowego przepony, jest schorzeniem polegającym na przemieszczaniu się części żołądka z jamy brzusznej do klatki piersiowej poprzez otwór przełykowy przepony. Powstaniu tego schorzenia może sprzyjać istnienie otyłości u pacjenta. Niewielkich rozmiarów przepuklina rozworu przełykowego przepony może nie dawać objawów, większe przepukliny mogą powodować bóle w nadbrzuszu i tzw. dołku podsercowym, zgagę, uczucie odbijania i cofanie się treści żołądkowej do przełyku, szczególnie po obfitych posiłkach lub w trakcie silnego parcia na stolec (występuje przy zaparciach). Do rzadkich objawów należy chrypka, kaszel, duszność, kołatanie serca. Leczenie przepukliny rozworu przełykowego przepony zależy od jej rozmiarów – w zaawansowanych przypadkach może wchodzić w grę leczenie operacyjne. W przypadkach umiarkowanych i lekkich stosuje się leki zwalczające refluks żołądkowo – przełykowy (dostępne na receptę). Ważne jest zwalczanie czynników usposabiających czyli otyłości, zaparć. Ponieważ przepuklina nasila się w pozycji leżącej pomocne może być układanie się do snu z wyżej położonym tułowiem – na dwóch poduszkach.
Pozdrawiam
Dr n.med. Krystyna Knypl

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.