Poradnik ZdrowiePrawnik › Przedłużenie umowy o pracę w czasie ciąży

Eksperci radzą

Przemysław Gogojewicz

Niezależny ekspert prawny specjalizujący się w tematyce medycznej.

Przedłużenie umowy o pracę w czasie ciąży

Pracuję na umowę na czas określony, która kończy się w maju tego roku.

Czy to prawda, że umowa zostanie przedłużona jedynie wtedy, gdy w momencie zakończenia umowy będę w trzecim miesiącu ciąży? Jeśli będę w drugim miesiącu to decyduje pracodawca?

TAK. Przedłużeniu ulegają umowy zawarte na czas określony, jeżeli uległyby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży. W sytuacji pracownic zatrudnionych na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, albo na okres próbny przekraczający 1 miesiąc, zasada ochrony trwałości stosunku pracy kobiet jest zmodyfikowana, gdyż umowy te ulegają przedłużeniu tylko do dnia porodu.

Ochrona pracy kobiet w ciąży dotyczy wszystkich kobiet zatrudnionych na podstawie umów terminowych, z wyjątkiem pracownicy na okresie próbnym nieprzekraczającym jednego miesiąca oraz pracownicy zatrudnionej na czas zastępstwa nieobecnego pracownika (art. 177 § 3 i § 31 kodeksu pracy). Fakt przedłużenia umowy do dnia porodu powinien znaleźć odzwierciedlenie w dokumentacji osobowej pracownicy. W praktyce, przy ocenie możliwości rozwiązania umów terminowych z kobietami w ciąży, najwięcej problemów sprawia kwestia sposobu, w jaki należy liczyć upływ trzeciego miesiąca ciąży.

Według wyroku Sądu Najwyższego z dnia 17 lutego 2001 r. (I PKN 231/2000, OSNAPiUS 2002/21 poz. 515) do obliczenia terminu, o którym stanowi art. 177 § 3 kodeksu pracy, ma zastosowanie art. 112 kodeksu cywilnego. Zgodnie z orzeczeniem Sądu, zbyt dużym uproszczeniem jest przyjęcie, że miesiąc liczy cztery tygodnie (skoro poza lutym każdy inny miesiąc jest dłuższy niż cztery tygodnie), a więc, że trzy miesiące to dwanaście tygodni. Ze względu na ilość dni w miesiącu (28, 29, 30 lub 31) okres trzech miesięcy liczy faktycznie 90-92 dni, co długotrwałością odpowiada okresowi trzynastu tygodni (dziewięćdziesięciu jeden dni), a zatem początek trzynastego tygodnia nie oznacza, że doszło już do upływu trzech miesięcy.

Podstawa prawna: Ustawa kodeks pracy (Dz. U. z 1998 Nr 21 poz. 94 ze zm.)

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady
Pytania do eksperta
  
  
reklama

Najpopularniejsze porady ekspertów

1.
Co ja mogę jeść, jaką dietę powinnam stosować przy chorobie refluksowej? Gastroskopia wykazała cechy przepukliny rozworu przełykowego i błonę śluzową...

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.