Poradnik ZdrowieInternista › Próby wątrobowe

Eksperci radzą

Krystyna Knypl - ARCHIWALNE PYTANIA I ODPOWIEDZI

.

Próby wątrobowe

Mam podwyższony AST 60 IU/L (norma do 40) i ALT IU/L 93 (norma do 38). O czym to może świadczyć? Wcześniej przez 1 m-c brałam glukozaminę. Badania moczu i krwi mam w normie. Czy cos bardzo złego dzieje się z moją wątrobą?

Witam,
Próby wątrobowe mogą ulec podwyższeniu z bardzo wielu powodów. Trudno jest jednoznacznie ocenić, czy istnieje związek przyczynowy z zażywanym preparatem glukozaminy, ale należy brać pod uwagę taką możliwość. Glukozamina jest odżywką sprzedawaną bez recepty, nie jest lekiem, w związku z tym nie obowiązują pewne procedury, jakie mają miejsce w przypadku preparatów zarejestrowanych jako lek. Nie wspomina Pani, w jakim punkcie sprzedaży nabyła Pani preparat -wiadomo, że znaczny odsetek odżywek sprzedawanych na przykład w Internecie ma w swym skaldzie różne zanieczyszczenia, które również mogą działać niekorzystnie na organizm. Tak więc bardzo trudno jest określić, jaki czynnik zadziałał. Ponieważ żadne poważne naukowe badania nie wykazały jakiejkolwiek korzyści wynikającej z zażywania glukozaminy – przede wszystkim nie należy kontynuować przyjmowania glukozaminy. W celu ułatwienia i przyspieszenia regeneracji wątroby należy zastosować dietę z ograniczeniem tłuszczów – pokarmy wyłącznie gotowane, należy wykluczyć także słodycze (batoniki, czekoladki itp.), bowiem jest w nich tzw. tłuszcz cukierniczy. Zabronione są żółte sery, obowiązuje także całkowity zakaz spożywania alkoholu w jakiejkolwiek postaci, wskazane owoce i warzywa. Po 4 tygodniach ścisłego przestrzegania diety warto ponownie sprawdzić próby wątrobowe. Jeżeli wyniki będą nadal podwyższone, wskazane będzie przeprowadzenie konsultacji u lekarza oraz badań mających na celu ustalenie przyczyny utrzymujących się nieprawidłowości.
Pozdrawiam
Dr n. med. Krystyna Knypl

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.