Prawidłowa waga [Porada eksperta]

2013-02-28 0:12

Witam ! mam 17 lat, 170 cm wzrostu... i ważę 62 kg. Moja budowa ciała wygląda mniej więcej tak, że mam szczupłe nogi, ale to jest raczej już w rodzinie. Jednak ciągle się zadręczam, mam 70 cm w talii, w biodrach-90, biust-93. Natomiast słysząc idelne rozmiary 90-60-90 człowiek zarzuca sobie nadmiar ciała. Ja sądze, że tak własnie jest u mnie z talią. Wiem, że moje posiłki są spożywane nieregularnie, albo raczej w nierównych ilościach. Większość dnia jestem w szkole, gdzie nie jem prawie nic. Wracając do domu, gdzie jest - lodówka i obiad... No niestety jest tak, że zamiast jeść więcej w pierwszwej połowie dnia, jest ze mną na odwrót. Wracając do głównego pytania, sądzę, że powinnam zrzucić od 5-12 kg. Może wtedy moja talia wachała by się między 60-65... o czym tak naprawdę marzę, by dać już sobie święty spokój. Wiem natomiast, że figury nie możemy zmienić, genetyka jednak góruje w naszym życiu. Nie chciałabym jednak, aby skutki ubywania kilogramow były widoczne głównie na nogach, z których nie mam większej potrzeby utraty tłuszczu. Czego z mojego oka nie powiem o talii... Nie pozostało mi nic więcej jak zwrócenie się o pomoc, nie chcę narobić sobie problemów ze zdrowiem, za moje nierozsądne albo też szybkie odchudzanie. Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Witam Pani Karolino. Idealne wymiary są niemal sztucznym wytworem i w większości wypadków nie ma sensu do nich dążyć. Redukcja 12 kg spowodowałaby, że Pani BMI spadłoby do 18 co wskazuje na niedowagę. Silna niedowaga może być równie niebezpieczna co nadwaga. Oczywiście może Pani zmniejszyć masę ciała, ale w bezpiecznych granicach czyli najlepiej do 55-58 kg. W odchudzaniu za pomocą diety niestety nie można ustalić konkretnych partii ciała, czyli np. wyszczuplić tylko talii. Przy odchudzaniu za pomocą diety chudnie się całościowo. W celu kształtowania konkretnych partii ciała najlepiej zastosować odpowiednie ćwiczenia. Aby zredukować wagę konieczna jest regularność spożywania posiłków. Istotne jest, by w ciągu dnia spożywać 4-5 posiłków z przerwami nie dłuższymi niż 3 godziny i ostatnim 3 godz. przed snem. W kwestii doboru produktów: z produktów zbożowych najlepiej wybierać produkty pełnoziarniste tj. ciemne pieczywo (na zakwasie), grube kasze – gryczana, pęczak, ryż brązowy lub dziki, makarony pełnoziarniste, płatki naturalne z dowolnego ziarna, otręby - z produktów mięsnych sięgamy tylko po te chude tj. drób bez skóry, indyk, schab środkowy, wołowina, cielęcina. Z wędliny wybieramy tylko szynki. Eliminujemy tłuste kiełbasy, kabanosy, salami i tłuste wędliny. Z produktów mlecznych poleca się fermentowane napoje mleczne niskotłuszczowe, najlepiej naturalne typu jogurt, kefir. Samodzielnie dodajemy dodatki w postaci owoców, płatków czy orzechów. Z serów wybieramy sery twarogowe chude, ewentualnie półtłuste. Polecane będą również serki ziarniste lub serki homogenizowane. Nie zalecane są sery żółte, pleśniowe czy serki topione. Warzywa powinny być w każdym z posiłków. Warto pamiętać, że warzywa zawierają błonnik wiec dają nam uczucie sytości, a do tego są niskokaloryczne. Owoce maksymalnie 2 sztuki dziennie gdyż mają sporo cukrów prostych. Należy pamiętać, by wypijać w ciągu dnia przynajmniej 2 litry płynów/dobę.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta