Praca w gospodarstwie a dieta redukcyjna dla kobiety [Porada eksperta]

2016-04-26 9:05

Moje wyniki analizy składu ciała: PPM - 1430kcal, CPM - 2002kcal, tłuszcz- 32%, mięśnie - 43 kg, woda - 33,8 l, wiek metaboliczny - 36lat, nadmiar tłuszczu - 3,4kg. Prowadzę gospodarstwo rolne. Nie uprawiam sportu. W godz. 18.00-20.00 mam udój krów. Dzień zaczynam o 5.15, a kończę 22.00-22.15. Jak rozłożyć posiłki przy diecie redukcyjnej? Ile kalorii przyjmować, aby schudnąć do wagi sprzed ciąży, czyli do 58 kg? Mam 31 lat, 169 cm, a ważę 64 kg. Wyniki badań w normie, TSH też, brak schorzeń oraz alergii pokarmowych.

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Wydaje się, że stosowanie u ciebie diety redukcyjnej nie do końca byłoby dobrym rozwiązaniem, dlatego że przy swoim trybie życia potrzebujesz kalorii i błędem byłoby stosowanie diety redukcyjnej wysokobiałkowej. Może się okazać, że po kuracji i powrocie do normalnego żywienia, z dużym prawdopodobieństwem pojawi się efekt jo-jo. Podobnie będzie, jeśli zaczniesz ograniczać zjadane kalorie, np. dieta 1000 kcal przez tydzień.

Po pierwsze, należałoby określić rodzaj wysiłku fizycznego, tzn. czy jest on siłowy, czyli dźwigasz, pchasz, przenosisz ciężary, siłowo-wytrzymałościowy i jaki to jest procent twojej aktywności. Wtedy powinnaś wprowadzić wysiłki tlenowe typu jazda po zakupy rowerem, spacero-marsz z dzieckiem w wózku, praca w ogródku typu kopanie, grabienie. A po drugie, trzeba ustalić, jakie błędy dietetyczne popełniałaś i wyeliminować je. Może to być późne śniadanie np. 2-3 godziny po przebudzeniu. Nieodpowiedni jego skład: za dużo cukru lub tłuszczu. Długie przerwy między posiłkami i wreszcie zbyt wczesna kolacja i za mało kaloryczna, np. jabłko

Dieta dla ciebie powinna mieć więcej białka, w rozsądnych ilościach "dobre" węglowodany i dużo warzyw. Kuracja powinna trwać około 6 tygodni, a kaloryczność diety powinna być zmniejszona o 200-300 kcal twojego BMR (BMR, czyli całkowite zapotrzebowanie na kalorie).

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta