Poradnik ZdrowieDermatolog › Pokrzywka barwnikowa

Eksperci radzą

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Pokrzywka barwnikowa

Mój syn ma cztery lata. Gdy miał trzy miesiące na plecach pojawiło się parę brązowych plamek. Z każdym miesiącem było ich coraz więcej. Po różnych konsultacjach u wielu specjalistów doszliśmy wreszcie do celu i dowiedzieliśmy się, co mu jest. Tyle, że nie wiemy nic o tej chorobie... Jak ją leczyć? Czy jest niebezpieczna dla zdrowia naszego synka? I co dalej robić?

Pokrzywka barwnikowa należy do grupy schorzeń zwanych mastocytozami, charakteryzujących się występowaniem nacieków, w skórze lub innych tkankach, utworzonych z mastocytów. Jest najczęściej występującą mastocytazą, pojawia się zwykle już u małych dzieci. Może samoistnie ustępować, choć niekiedy utrzymuje się także w wieku dorosłym i przechodzi w postać narządową. W leczeniu w zależności od zaawansowania choroby, stosuje się leki miejscowe (blokery kalcyneuryny, steroidy) i/lub ogólne (leki przeciwhistaminowe). U starszych dzieci (powyżej 11 roku życia) można zastosować terapię metodą PUVA. Rodzice dzieci chorych na mastocytozę powinni mieć wiedzę jakie czynniki mogą sprzyjać uwalnianiu histaminy z mastocytów i oczywiście eliminować je z otoczenia dziecka (aspiryna i inne niesterydowe leki przeciwzapalne, kofeina, kodeina, morfina, alkohol, polimyksyna, kontrasty radiologiczne, niektóre środki znieczulające, gorąca kąpiel, wysiłek fizyczny, pocieranie skóry, zimna kąpiel, pikantne potrawy, jad węży i żmii, spożywanie skorupiaków, ukąszenia owadów, stres emocjonalny). Warto aby dzieci nosiły bransoletkę z informacją medyczną, a rodzice pod ręką mieli strzykawkę z epinefryną.
Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.