Poradnik ZdrowieFizjolog żywienia › Podwyższony kwas moczowy we krwi

Eksperci radzą

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Podwyższony kwas moczowy we krwi

Witam serdcznie. Moja mama w ostatnim czasie robiła badanie moczu, gdzie pojawiły się liczne kryształki wapnia, więc postanowiła zrobić jeszcze badanie na wysokość kwasu moczowego we krwi. Wynik był ponad normę, podwyższony czyli 7,44mg/dl. Czy to już jest dna moczanowa? Czy to może być spowodowane czymś innym? Bardzo to przeżywa i się martwi. Żadnych bóli nie odczuwa. Czy powinna zrobić jeszcze jakieś badania? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

Podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi i moczu może być markerem wielu chorób: dny moczanowej, niewydolności nerek, kamicy nerkowej i innych. Może też być wynikiem nieprawidłowej diety, w której jest zbyt wiele produktów białkowych, a za mało warzyw i owoców. Kwas moczowy może się też manifestować w wyniku stosowania diuretyków. Dalsza diagnostyka zlecona przez lekarza odpowie, skąd pojawił się kwas moczowy i da odpowiedź, jak go obniżyć. W przypadku DNY odpowiednia dieta wraz z lekami pomogą kontrolować chorobę. Podobnie jest w przypadku kamicy. Póki co warto zmienić dietę na bardziej zasadową, czyli bogatą w warzywa: ogórki, pomidory, sałaty, rzodkiewki, kiełki, marchewka, papryka. Nie są wskazane w diecie suche nasiona roślin strączkowych. 

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.