Poradnik ZdrowieInternista › Podwyższone OB

Eksperci radzą

Krystyna Knypl - ARCHIWALNE PYTANIA I ODPOWIEDZI

.

Podwyższone OB

Jestem kobietą w wieku 28 lat. Mam bardzo podwyższone OB (42). Czy może to być spowodowane zapaleniem dziąseł oraz tym, że wykonywałam badanie w trakcie miesiączki?

Witam, interpretacje wyniku badania i ewentualne skomentowanie prawdopodobnej przyczyny może podać wyłącznie lekarz który badał panią w gabinecie oraz dysponuje wynikiem wykonanego badania, a także innych badań. OB - tu warto wspomnieć, że jest to badanie opracowane i po raz pierwszy zastosowane e diagnostyce przez dr Edmunda Biernackiego w 1897 roku i nazwane potem „odczyn Bierneckiego” skrótowo OB – jest w warunkach prawidłowych wartością stałą, która zależy od kilku parametrów takich jak masa krwinek czerwonych, objętość osocza, stężenie białek krwi i kilka innych czynników. OB różni się w poszczególnych grupach wiekowych i tak: dla noworodków norma wynosi do 2 mm/godz., dla niemowląt do 12 -17 mm/godz., dla kobiet do 60 roku życia do 12 mm/godz., dla kobiet powyżej 60 lat do 20 mm/godz., dla mężczyzn do 60 roku życia do 8 mm/godz., dla mężczyzn powyżej 60 roku życia do 15 mm/godz. OB może ulegać przyspieszeniu zarówno w warunkach fizjologicznych ( z powodu innego funkcjonowania organizmu) jak i w warunkach patologicznych. Do warunków fizjologicznych, w których dochodzi do przyśpieszenia OB należy ciąża i połóg, miesiączka oraz stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej. Podwyższenie OB w warunkach patologicznych – najbardziej popularna przyczyna są wszelkiego rodzaju stany zapalne, ale także wiele schorzeń w których dochodzi do zmian w składzie krwi, w schorzeniach nerek i w wielu innych stanach chorobowych. W pani przypadku obie wymienione sytuacje (miesiączka, stan zapalny dziąseł) mogą wywierać wpływ na podwyższenie wyniku, jednak jedynie pani lekarz może wyrazić opinię w jakim stopniu można wynik wiązać z wspomnianymi okolicznościami. Generalnie warto jest planowych badań nie wykonywać podczas trwania miesiączki.

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.