Poradnik ZdrowieInternista › Podwyższone ob

Eksperci radzą

Krystyna Knypl - ARCHIWALNE PYTANIA I ODPOWIEDZI

.

Podwyższone ob

Jestem mężczyzną w wieku 25 lat. Czy podwyższone ob (u mnie 18 jest) to coś poważnego? Lekarz pierwszego kontaktu twierdzi, że to nic poważnego. W trakcie badań na podniebieniu zrobiła mi się duża krosta, która boli, a parę dni wcześniej byłem u dentysty, który powiedział mi, że wyrzynają mi się dwie ósemki na górze. Czy to może mieć wpływ na podwyższone ob? Jaka granica jest między podwyższonym ob a bardzo podwyższonym? Morfologia i mocz są ok.

Witam,
Górna granica normy OB. po 1 godzinie dla mężczyzn wynosi 8 mm, tak więc wynik 18 mm świadczy o niewielkim przekroczeniu normy – w tym względzie podzielam pogląd lekarza rodzinnego, że nie sugeruje taki wynik jakiejś poważnej choroby. Nie ma oficjalnie wyznaczonej granicy między „podwyższonym OB.” i „poważnie podwyższonym OB.” o którą pan pyta, ale uważałabym że do OB 30 mm może powstać w wyniku różnego rodzaju pospolitych stanów chorobowych wśród których sprawy zapalne, lokalnie związane z zębami i jamą ustną są bardzo częste. Jeżeli wyrzynaniu się ósemek towarzyszy miejscowy stan zapalny dziąseł, to jest to teoretycznie możliwa przyczyna niewielkiego podwyższenia OB – jednak o przyczynie w sposób wiążący może wnioskować jedynie lekarz, który pana badał. Jeżeli problem niepokoi pana, to warto po zakończeniu wyrzynania się ósemek sprawdzić jeszcze raz OB. Pozdrawiam
Dr n.med. Krystyna Knypl

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.