Poradnik ZdrowieInternista › Podwyższona bilirubina

Eksperci radzą

Krystyna Knypl - ARCHIWALNE PYTANIA I ODPOWIEDZI

.

Podwyższona bilirubina

Ostatnio po wykonaniu badań profilaktycznych okazało się że mam podwyższony poziom bilirubiny -1,66mg/dl. Czy jest to oznaka jakiejś choroby? Czy może to mieć związek z dietą? Jeśli tak, to czego powinnam unikać, żeby poziom bilirubiny się obniżył?

Witam,
najczęstszą przyczyną niewielkiego podwyższenia bilirubiny u młodych osób, przebiegającego bez objawów i wykrywanego na ogół przy okazji badań kontrolnych jest zespół Gilberta – jest to łagodne zaburzenie w zakresie metabolizmu bilirubiny na tle genetycznym. Dotyczy 5–7 proc. populacji i częściej występuje u mężczyzn. Do czynników powodujących wzrost bilirubiny (pojawienie się zażółcenia powłok skórnych) należą takie okoliczności jak wysiłek fizyczny, stres, gorączka, głodzenie się, spożywanie alkoholu, używanie narkotyków, spożywanie tłustych posiłków oraz negatywne uczucia. Dlatego najważniejsze w zespole Gilberta jest unikanie wymienionych wyżej okoliczności. Schorzenie to nie wymaga innego postępowania poza unikaniem wymienionych wyżej czynników. Oczywiście wskazane jest, aby lekarz potwierdził, że przyczyną stwierdzonego podwyższenia bilirubiny jest właśnie zespól Gilberta (mogą też wchodzić w grę inne przyczyny).
Pozdrawiam Dr n.med. Krystyna Knypl

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.