Pobranie wycinków z szyjki macicy po kolposkopii - wątpliwości [Porada eksperta]

2014-09-17 1:00

Boję się zabiegu, na który czekam, proszę o odpowiedź na kilka pytań. Po otrzymaniu wyniku cytologii (HSIL, AGC, grupa III) i przeprowadzonej kolposkopii (CIN 1/CIN 2, obraz zapalny, zbielenia wyniosłe, nabłonek jodnegatywny, niewidoczna strefa transformacji), zostałam skierowana na pobranie wycinków z szyjki macicy do weryfikacji histopatologicznej. Obecnie czekam już na zabieg, który ma być przeprowadzony w znieczuleniu miejscowym. Moje obawy dotyczą przede wszystkim ewentualnych dolegliwości podczas zabiegu. Ogólnie dowiedziałam się, że trwa on dosłownie kilka minut, nie powinnam odczuwać bólu, ale może pojawić się lekki dyskomfort czy wrażenie szczypania. Takie coś pewnie będę w stanie przeżyć, ale po lekturze wątków na różnych forach o stosowaniu znieczulenia ogólnego lub ogromnych katuszach w przypadku jego braku, zaczęłam się zwyczajnie bać. Które opowieści w takim razie powinnam włożyć między bajki? Po drugie zastanawiam się, jakie zakazy czekają mnie już po zabiegu? Z tego co zdążyłam się zorientować, będę musiała powstrzymać się od współżycia przez jakiś czas. Czy to prawda? Ponadto przeczytałam, że powinnam przygotować się na ewentualnie plamienie lub krwawienie - czy jest takie prawdopodobieństwo? Bardziej interesuje mnie jednak fakt, czy będę mogła pójść 2 dni po zabiegu do pracy? Jestem instruktorem pływania, a zajęcia prowadzę z wody, więc domyślam się, że może z tym być jakiś problem. Będę bardzo wdzięczna za rzetelną informację na ten temat. Pozdrawiam. P.S. Nie wiem czy to istotne, ale chciałam dodać, że mam 26 lat, od 3 lat biorę tabletki antykoncepcyjne i do tej pory nie rodziłam.

Porada ginekologa - położnika
Autor: Getty Images

Znieczulenie miejscowe stosuje się do drobnych zabiegów. Po to się je wykonuje, aby pacjent łatwiej znosił ból. Jest znacznie bezpieczniejsze i wygodniejsze dla pacjenta niż znieczulenie ogólne.

Po zabiegu może Pani mieć odczucie dyskomfortu. Po pobraniu wycinka jest rana, z której podczas współżycia może wystąpić krwawienie, rana może ulec zakażeniu i źle się goić. Krwawienia i plamienia mogą utrzymywać się około tygodnia.

Na basen będzie mogła Pani iść, gdy ustanie krwawienie. Powinna jednak Pani wszystkie powyższe problemy omówić z lekarzem wykonującym zabieg. Zalecenia należy indywidualizować.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta