Planowanie ciąży a choroby tarczycy. Co grozi dziecku? [Porada eksperta]

2018-05-20 12:10

Mam niedoczynność tarczycy i chorobę Hashimoto. Przyjmuję od paru lat Letrox 100. W maju miałam wizytę u endokrynologa i okazało się, że moje TSH = 5,08 (norma 0,27 do 4,2). Endokrynolog zwiększyła dawkę Letroxu do 125. Martwi mnie to, że planuję ciąże i że zwiększenie dawki Letroxu ze 100 do 125 nie obniży mi TSH do poniżej 2,00 (a taką chyba trzeba mieć przy ciąży). Od endokrynologa usłyszałam tylko, że mam przyjść w 12. tygodniu ciąży, to wtedy zapewne trzeba będzie zwiększyć dawkę leku. Ciążę planuję za parę miesięcy, jak często powinnam robić badania TSH, bo u mojego lekarza następną wizytę mam za rok. Do jakiego poziomu powinno obniżyć się TSH przed ciążą i co może grozić dziecku przy niedoczynności tarczycy?

Porada endokrynologa
Autor: Getty Images

Optymalne stężenie TSH przed planowaną ciążą to 2,5 mIU/l. Po zmianie dawki kolejne badanie powinno być wykonane co najmniej po 4-6 tygodniach.

Wpływ niedoczynności tarczycy na rozwój płodu zależy od tego, czy jest to niedoczynność utajona (prawidłowe stężenie fT4) czy jawna. W przypadku utajonej, jak donoszą najnowsze wyniki badań, rozwój płodu jest prawidłowy, w przypadku jawnej niedoczynności mogą wystąpić zaburzenia rozwoju neurologicznego dziecka.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta