Pielęgniarka - własna działaność [Porada eksperta]

2013-09-27 11:15

Witam, od ponad 2 lat pracuję w szpitalu jako pielęgniarka. Postanowiłam założyć własną działalność gospodarczą, związaną z dojazdem do pacjenta i wykonywaniem podstawowych zabiegów (zastrzyki, wymiana opatrunków itp). Czy zgodnie z prawem, muszę mieć swój stacjonarny gabinet (jeśli tak, to jakie wymagania musi on spełniać)? Oczywiście chciałabym uniknąć konieczności posiadania gabinetu.

Porada prawnika
Autor: Getty Images

Nie ma obecnie takiej konieczności, aby pielęgniarka musiała dysponować własnym pomieszczeniem w celu wykonywania działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 19 ust. 3 u.d.l. pielęgniarki mogą wykonywać swój zawód w ramach działalności leczniczej jako indywidualną praktykę wyłącznie w miejscu wezwania.

Zadaniem pielęgniarki jest udzielenie pomocy medycznej zasadniczo w tym miejscu, w którym w bieżącym momencie znajduje się pacjent. Zatem w myśl ustawy o działalności leczniczej, jest możliwość, aby pielęgniarka wykonywała swoje usługi w domu pacjenta.

Jeżeli pielęgniarka lub położna chce wykonywać działalność leczniczą jako indywidualną specjalistyczną praktykę, musi posiadać ponadto specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa lub położnictwa lub w innej dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia. Wymagane jest co najmniej dwuletnie doświadczenie w wykonywaniu zawodu; nie może mieć przerwy w wykonywaniu zawodu łącznie przez okres dłuższy niż 5 lat w okresie ostatnich 6 lat poprzedzających wniosek o wpis.

Warto wiedzieć, że z obowiązku posiadania pomieszczeń zwolnione są również pielęgniarki i położne chcące wykonywać działalność leczniczą wyłącznie w przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego na podstawie umowy z tym podmiotem.

Podstawa prawna: Ustawa o działalności leczniczej ( Dz. U . z 2013 poz. 207)

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta