Poradnik ZdrowiePrawnik › Pielęgniarka - własna działaność

Eksperci radzą

mgr Przemysław Gogojewicz - ARCHIWALNE PYTANIA I ODPOWIEDZI

Niezależny ekspert prawny specjalizujący się w tematyce medycznej.

Pielęgniarka - własna działaność

Witam, od ponad 2 lat pracuję w szpitalu jako pielęgniarka. Postanowiłam założyć własną działalność gospodarczą, związaną z dojazdem do pacjenta i wykonywaniem podstawowych zabiegów (zastrzyki, wymiana opatrunków itp). Czy zgodnie z prawem, muszę mieć swój stacjonarny gabinet (jeśli tak, to jakie wymagania musi on spełniać)? Oczywiście chciałabym uniknąć konieczności posiadania gabinetu.

Nie ma obecnie takiej konieczności, aby pielęgniarka musiała dysponować własnym pomieszczeniem w celu wykonywania działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 19 ust. 3 u.d.l. pielęgniarki mogą wykonywać swój zawód w ramach działalności leczniczej jako indywidualną praktykę wyłącznie w miejscu wezwania.

Zadaniem pielęgniarki jest udzielenie pomocy medycznej zasadniczo w tym miejscu, w którym w bieżącym momencie znajduje się pacjent. Zatem w myśl ustawy o działalności leczniczej, jest możliwość, aby pielęgniarka wykonywała swoje usługi w domu pacjenta.

Jeżeli pielęgniarka lub położna chce wykonywać działalność leczniczą jako indywidualną specjalistyczną praktykę, musi posiadać ponadto specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa lub położnictwa lub w innej dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia. Wymagane jest co najmniej dwuletnie doświadczenie w wykonywaniu zawodu; nie może mieć przerwy w wykonywaniu zawodu łącznie przez okres dłuższy niż 5 lat w okresie ostatnich 6 lat poprzedzających wniosek o wpis.

Warto wiedzieć, że z obowiązku posiadania pomieszczeń zwolnione są również pielęgniarki i położne chcące wykonywać działalność leczniczą wyłącznie w przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego na podstawie umowy z tym podmiotem.

Podstawa prawna: Ustawa o działalności leczniczej ( Dz. U . z 2013 poz. 207)

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady
Pytania do eksperta
  
  

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.