Poradnik ZdrowieGinekolog - położnik › PCOS: prawidłowe leczenie luteiną

Eksperci radzą

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m.50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

PCOS: prawidłowe leczenie luteiną

Witam. Mam 26 lat, od 5 lat stosowałam Diane 35 najpierw jako "lekarstwo" na trądzik a potem już jako środek antykoncepcyjny, ostatnią tabletkę wzięłam 15 kwietnia b.r. Od tamtej pory mam coraz dłuższe cykle i bardzo skąpe miesiączki, wypadają mi też włosy. Jestem szczupła, nie mam też trądziku, ani "męskiego" owłosienia. Na podstawie wywiadu i USG dopochwowego lekarz stwierdził PCOS i zapisał Luteinę 50 2x1 pod język. W tym cyklu od 25 dnia cyklu przez 10 dni, a potem od 16 do 25 dnia cyklu. Czy takie dawkowanie nie zablokuje owulacji? Czy takie leczenie wystarczy, żebym zaszła w ciążę, czy konieczne jest stosowanie jeszcze innych leków? Wiem, że powinnam rozmawiać o tym z moim lekarzem, ale jak usłyszałam diagnozę nie wiedziałam o co pytać, a teraz mój lekarz jest na urlopie. Dziękuję za pomoc. Pozdrawiam.

W zespole policystycznych jajników owulacja występuje rzadko lub wcale. W wyniku braku owulacji jajniki produkują tylko jeden hormon - estradiol, natomiast nie ma produkcji progesteronu. W wyniku tych zaburzeń nie pojawia się krwawienie miesiączkowe. Luteina to progesteron. Podawanie jej w II fazie cyklu to leczenie substytucyjne mające na celu jedynie wywołanie miesiączki. W przypadku PCOS potrzebne jest leczenie stymulujące owulacje, zupełnie inne niż ma Pani teraz zalecone.

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady
Pytania do eksperta
  
  

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.