Poradnik ZdrowieInternista › Czy palenie papierosów wpływa na wzrost?

Eksperci radzą

Krystyna Knypl - ARCHIWALNE PYTANIA I ODPOWIEDZI

.

Czy palenie papierosów wpływa na wzrost?

Mam 17 lat i niestety od 13 roku życia palę papierosy. Palę tak mniej więcej paczkę dziennie. Wiem, że to fatalnie wpływa na mój organizm, bo od pewnego czasu sama w sobie widzę, że dzieje się z nim coś nie tak. Kłują mnie czasami płuca i cały czas mam 'flegmę' w gardle.

Ale chciałam zapytać o to, czy jak rzucę palenie to jeszcze trochę urosnę? W tej chwili mam 158 cm wzrostu i strasznie, ale to strasznie mi to ciąży. Jestem najniższa w klasie, mam krótkie nogi, a przede wszystkim cały tłuszczyk odkłada mi się właśnie w nogach. I wiem, że jakbym trochę urosła, to nie miałabym grubych ud.

Dlatego ponawiam pytanie i z niecierpliwością czekam na odpowiedź, czy jeśli rzucę palenie, to chociaż troszkę urosnę i czy są jakieś lekarstwa lub coś innego, co by mi w tym pomogło? Dodam że tata ma wzrost 176, a mama 160. Proszę o szybką odpowiedź i z góry za nią dziękuję!

Istnieje naukowo wykazany związek między paleniem papierosów, zwłaszcza rozpoczęciem palenia w dzieciństwie, a wzrostem. Młodzież, która pali, jest niższa. Zjawisko jest szczególnie widoczne, gdy ktoś pochodzi z rodziny o niezbyt wysokim wzroście.

Rada jest więc jedna - koniecznie rzuć palenie, bo to bardzo niekorzystny nałóg wpływający nie tylko na wzrost, ale na wiele funkcji w organizmie. Im szybciej, tym lepiej!

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.