Paciorkowiec grupy B a planowanie ciąży [Porada eksperta]

2014-11-15 10:37

Wraz z mężem planujemy dziecko, dlatego niedawno wykonywałam badania krwi i moczu (posiew). W moczu wykryto bakterie betahemolytic streptococcus grupa B powyżej 1000 cfu/ml. Mieszkam za granicą (Norwegia) i tutejszy lekarz ogólny, który interpretował moje wyniki stwierdził, iż nie muszę leczyć póki co tej bakterii i możemy śmiało starać się o dziecko, tylko trzeba wykonywać często badania moczu . Jednakże czytając różnorodne opinie ginekologów zwatpiłam w jego słowa. Co powinnam zrobić: czy powinnam się leczyć czy, tak jak mówił tamten lekarz, możemy starać się o dziecko pomimo obecności tej bakterii? Bardzo proszę o opinię, bo bardzo boje się, że może coś stać się dziecku i nie chcemy decydować się pochopnie na ciążę.

Porada ginekologa - położnika
Autor: Getty Images

Zakażenie w układzie moczowym wymaga leczenia, gdy bakteriuria wynosi powyżej 10 do 5. Jeśli jest powyżej, powinna być Pani leczona, ponieważ występuje u Pani infekcja w układzie moczowym. Jeśli poniżej, nie wymaga Pani leczenia. W takim przypadku warto dużo pić i zastosować któryś z ziołowych preparatów o działaniu przeciwzapalnym.

Jeśli jest Pani nosicielką tej bakterii, to żadne leczenie nie będzie skuteczne. W Polsce u nosicielek bakterii paciorkowca, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia dziecka, podczas porodu podaje się profilaktycznie antybiotyk.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta