Poradnik ZdrowieInternista › Opuchnięte nogi a ciśnienie

Eksperci radzą

Krystyna Knypl - ARCHIWALNE PYTANIA I ODPOWIEDZI

.

Opuchnięte nogi a ciśnienie

Pani doktor, od prawie 1,5 roku puchną mi nogi tak, że często nie mogę nosić obuwia sięgającego kolan (kozaki) nie mówiąc o zakładaniu krótkich sukienek. W dodatku pękają mi naczynka i pojawiają się bez powodu siniaki, głównie w górnej partii nóg. Zażywam pigułki antykoncepcyjne, swoją dolegliwość zgłosiłam Pani ginekolog myśląc, że może mieć to związek z ich braniem. Pani doktor przepisała mi inne pigułki, ale niestety opuchlizna nie schodzi. Dolegliwość głównie dotyczy łydek, które są twarde i zbite tak, że trudno je rozmasować. Prowadzę nader aktywny tryb życia, więc tym bardziej niepokoją mnie te ciągłe opuchlizny. Czy powinnam zrobić badania pod kątem krążenia, dotychczas nie miałam problemu z ciśnieniem, zawsze było w normie. Moja mama od kilkunastu lat cierpi na nadciśnienie, ale nie ma problemu z nogami.

Witam,
opisane dolegliwości mogą być częściowo związane z zażywanymi tabletkami antykoncepcyjnymi, bowiem tego rodzaju substancje mogą w sposób negatywny wpływać na sprawność układu żylnego kończyn dolnych. Wskazane było by sprawdzenie jak przedstawia się układ żylny w pani przypadku poprzez wykonanie badania usg żył kończyn dolnych, bowiem objawy mogą sugerować niedomogę tego układu.
Nasilaniu się dolegliwości sprzyja palenie papierosów, nadwaga, siedzący tryb życia (ze spuszczonymi nogami ku dołowi – jeżeli pani może warto jest układać nogi wyżej tak jak to robią czasem na starych filmach amerykańscy kowboje).
Druga sprawa to wysokość ciśnienia – nie wspomina pani jakie ciśnienie ma pani konkretnie, ale nie powinno ono przekraczać 120/80. Gdyby w pomiarach domowych bywało wyższe ciśnienie ( tabletki antykoncepcyjne mogą podnosić ciśnienie krwi u osoby u której w rodzinie występuje nadciśnienie) to będzie oznaczało, że powinna pani zwrócić uwagę na swoja dietę pod kątem zawartości jonu sodowego.
Wielokrotnie pisałam o tej diecie przy okazji postów na temat nadciśnienia – zapraszam do ich lektury. Należy wyeliminować z diety wędliny, sery żółte, kostki rosołowe, bagietki, przyprawy typu jarzynka, konserwy. Wskazane są warzywa, owoce, gotowane mięso, nabiał, ryż oraz kasze.
Pozdrawiam
Dr n.med. Krystyna Knypl

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.