Poradnik ZdrowiePsycholog › Ojciec alkoholik

Eksperci radzą

Tatiana Ostaszewska-Mosak - ARCHIWALNE PYTANIA I ODPOWIEDZI

.

Ojciec alkoholik

Mój ojciec siega po alkohol mniej wiecej raz na tydzień, to oznacza, że raz na tydzień przechodzimy z mamą piekło. Nie bije nas (choć straszy, że ma ochotę, że kiedys to zrobi) znęca się nad nami psychicznie, poniża, wyzywa, straszy... Jestesmy bezsilne, znerwicowane...ale żyjemy z tym, nie mamy wyjścia. Mam brata i siostrę, pozakładali własne rodziny, odwiedzają nas w weekendy, gdy jest spokojnie. Mój problem polega na tym, że niedługo wychodzę za mąż, przeprowadzam się do męża... i boję się o mamę. Zostanie sama z ojcem. Zawsze to ja wychodziłam na pierwszy front walki, chroniłam ją, bo wiedziałam, że mi ojciec nic nie zrobi. Teraz mam ogromne wyrzuty sumienia, że ja zostawiam. Boję się o nią.. On jej nienawidzi. Tak bardzo się boję... To poczucie odpowiedzilności mnie przerasta.

Witaj! Nie bardzo rozumiem, dlaczego chcesz być bardziej dorosła i odpowiedzialna niż własna matka. To jest jej mąż i jej życie - takie, na jakie się zdecydowała, pozostając z nim przez wiele lat i tolerując jego zachowanie nie tylko wobec siebie, ale i swoich dzieci. Nigdy albo prawie nigdy nie jest tak, że "nie ma wyjścia". To tylko słabość i bezradność przez nas przemawia. Rozumiem, że boisz się o mamę - przyzwyczaiłaś się już o nią bać, stając do walki z własnym ojcem. W waszej rodzinie role zostały odwrócone i matka jest bardziej córką niż ty. Zapytaj rodzeństwo, jak poradziło sobie z rozstaniem. Jak oni zdołali wyjść z domu i jak przyzwyczaili się spokojnie żyć własnym życiem? Może dadzą ci jakieś rady. Mama powinna pomimo wszystko zastanowić się nad przynajmniej separacją, tak aby zapewnić sobie podstawowe bezpieczeństwo. Jeśli jednak jest klasyczną żoną alkoholika, to nie zrobi dokładnie nic i pozostanie w tej okropnej sytuacji. Wtedy wiem, że to potwornie trudne - nie możesz brać pełnej odpowiedzialności za to, co sie stanie.
Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.