Obniżony poziom testosteronu i mechanizmy jego podnoszenia [Porada eksperta]

2015-08-23 12:12

Wiem, że w niektórych przypadkach, jeżeli ktoś ma obniżony poziom testosteronu, to stosuje się kurację testosteronem. Miałem do czynienia z kulturystami-sportowcami, którzy robią sobie 'kuracje' (cykl) testosteronem i po takim cyklu zawsze stosują odblok (odblokowanie) po testosteronie. Jak to działa i dlaczego tak jest? Tzn. w pierwszym przypadku kuracja testosteronem powoduje jego stały wzrost (leczenie), a w drugim przypadku po odstawieniu testosteron jest zblokowany i trzeba zastosować inne substancje, żeby wrócił do poprzedniej wartości.

Porada endokrynologa
Autor: Getty Images

Testosteron produkowany jest u mężczyzn w komórkach Leydiga w jądrach. Produkowany jest pod wpływem hormonu luteinizującego (LH) wydzielanego przez przysadkę mózgową, która z kolei stymulowana jest przez gonadoliberynę (GnRH), neurohormon produkowany w podwzgórzu. Istnieją wzajemne zależności regulujące wydzielanie tych hormonów, tak zwane ujemne sprzężenie zwrotne. Nadmiar testosteronu hamuje wydzielanie GnRH i LH i w konsekwencji zmniejsza się produkcja testosteronu przez komórki Leydiga w jądrach. To znaczy, jeśli układ podwzgórze - przysadka mózgowa - jądro funkcjonuje prawidłowo, to podanie dodatkowo testosteronu spowoduje jego nadmiar, zahamuje wydzielanie LH i w konsekwencji wydzielanie endogennego testosteronu, jego stężenie obniży się. Po jakimś czasie oczywiście oczywiście wzrośnie, ponieważ niski poziom hormonu indukuje wydzielanie LH. Taki jest mechanizm w drugim, opisanym przez pana przypadku.

W pierwszym przypadku niskie stężenie testosteronu może być wynikiem niewydolności jąder przy prawidłowym lub nadmiernym wydzielaniu LH lub niedoczynności przysadki mózgowej, w wyniku czego zmniejszona stymulacja powoduje niedostateczną produkcję testosteronu. W obu przypadkach stosuje się najczęściej substytucję hormonalną, to znaczy podaje się testosteron w takich dawkach, aby jego stężenie we krwi było prawidłowe.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta