Poradnik ZdrowieInternista › Nowoczesne leki na nadciśnienie

Eksperci radzą

Krystyna Knypl - ARCHIWALNE PYTANIA I ODPOWIEDZI

.

Nowoczesne leki na nadciśnienie

Mam 43 lata i choruję na nadciśnienie tętnicze od 10 lat. Biorę leki: accupro, diurasin, metocard, doxar, acard. Mam pytanie - czy na naszym rynku istnieją tabletki nowej generacji, które zastąpiłyby w/w lekarstwa w jednej tabletce oraz czy istnieją na naszym rynku plastry regulujące nadciśnienie tętnicze, bo podobno w Europie Zachodniej takie plastry istnieją?

Wszystkie leki, które Pan zażywa można uważać za „nowoczesne”. Dałam cudzysłów, bo wymieniony wśród nich kwas acetylosalicylowy, choć jest znany medycynie od dawna, to zupełnie współcześnie wyjaśniono niektóre aspekty jego działania na układ krążenia. Nadciśnienie tętnicze jest schorzeniem, do którego dochodzi w wyniku oddziaływania na układ krążenia,wielu negatywnych czynników. Powodują one zmiany w zakresie różnych układów regulacyjnych – takich jak układ współczulny czy układ renina-angiotensyna-aldosteron. Z tego powodu u większości pacjentów niezbędne jest stosowanie co najmniej dwóch (a często i większej liczby) leków o różnym mechanizmie działania – tak aby różnego rodzaju zakłócenia w krążeniu zostały opanowane. Niektórzy specjaliści są zdania, że każdy z leków powinien być w oddzielnej tabletce, inni próbują połączyć leki w jedna tabletkę. Najczęściej spotyka się dwuskładnikowe tabletki, bardzo rzadko trójskładnikowe. Zwolennicy podawania leków w oddzielnych tabletkach argumentują, że w razie wystąpienia objawów nietolerancji łatwiej jest odstawić ten ze składników, który dany pacjent źle toleruje. Zwolennicy tabletki wieloskładnikowej argumentują, że pacjenci łatwiej akceptują zażywanie jednej tabletki niż kilku. Osobiście jestem zwolenniczką reguły „jeden lek = jedna tabletka”. Co do plastrów, to znane mi są dwa leki stosowane w postaci plastrów, ale nie zyskały one większej popularności ani wśród lekarzy ani wśród pacjentów. Duże znaczenie w dobrej kontroli ciśnienia krwi ma przestrzeganie modyfikacji stylu życia tj. nie palenie papierosów, aktywność fizyczna, utrzymanie prawidłowej wagi ciała, unikanie stresów oraz odpowiednia ilość godzin snu w ciągu nocy (odsypianie w dzień to nie to samo!). W Polsce są dostępne w sprzedaży wszystkie potrzebne do skutecznego leczenia nadciśnienia leki. Kilka nowych preparatów znajdujących się w badaniach klinicznych nawet po wprowadzeniu ich na rynek nie zmieni reguły zażywania co najmniej dwóch leków z uwagi na wieloczynnikowy charakter nadciśnienia tętniczego.
Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.